Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

” ZEYNEP YILDIRIM HANGİ SEBEPLE TUTUKLANDI?‘‘

AKP  iktidarı tarafından hak, hukuk ve adelet hiçe sayılarak 24 Temmuz 2018 tarihinde gözaltına alınan ve ardından uyduruk iddialar ileri sürülerek tutuklanan PSAKD Armutlu Cemevi Başkanı Zeyenep Yıldırım’ın, aradan geçen bunca zamana reğmen bugüne kadar iddianamesinin hazırlanmamış olmasını ve tutuklanmasının nedenlerini HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen, verdiği bir soru önergesiyle Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e sordu.

Zeynel Özen soru önergesinde şu görüşleri dile getirdi:

“Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Sarıyer Şube Başkanı Zeynep Yıldırım, 2018 yılının Temmuz ayında PSAKD Sarıyer Şubesi Armutlu Cemevi’ne nezdinde bir Alevi inanç merkezinin kapılarının kırıldığı, duvarlarına sloganların yazıldığı bir polis baskınının gerçekleşmesinden sonra, olayla ilgili basın açıklaması yaptığı gerekçesiyle 24 Temmuz gecesi evinden gözaltına alınmıştır. Bu gözaltının ardından 26 Temmuz 2018 tarihinde tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne gönderilmiştir. Yıldırım 2 ay önce Silivri Cezaevinden çıkarılıp, Gebze Cezaevi’ne gönderilmiştir. Silivri’den Gebze’ye sevk sırasında darp edildiğine dair iddialar söz konusudur. 10 aydır cezaevinde bulunan Zeynep Yıldırım’ın iddianamesi halen hazırlanmadığı için neyle suçlandığı dahi henüz belli değildir. dedi.

Özen soru önergesinin devamında şu soruları sordu:

‘‘Bu kapsamda;

1) Zeynep Yıldırım’ın Silivri’den Gebze’ye sevk sırasında darp edilmesine dair kurumunuz birimlerinde herhangi bir inceleme yapılmış mıdır? Sorumlular hakkında herhangi bir soruşturma açılmış mıdır?

2) Zeynep Yıldırım hangi sebeple tutukludur? 10 aydır cezaevinde olmasına rağmen neden halen bir iddianamesi mevcut değildir?”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir