Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Kamuoyuna zorunlu açıklama

Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu (FUAF) 16 Haziran 2019 tarihinde, Paris Sarcelles bölgesinde, 2. Fransa Alevi Festivali’ni “Barış Demokrasi ve Özgürlük Aşkına” şiarı altında gerçekleştirecek.

Festivalimiz, başta Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu’nu oluşturan AKM’lerimiz olmak üzere tüm bileşenlerimiz ve yaşam alanlarını paylaştığımız farklı kültürlerin, kurumların bir araya geldiği, kültürel, sanatsal faliyetlerin sergilendiği, barışın, demokrasinin, özgürlüğün ortak şemsiyesi altında buluşacağı bir etkinlik olarak hazırlanmaktadır.

Festival komitemiz kültürel programını hazırlarken, katılabilecek sanatçı ve grup önerilerini listeleyip ve daha sonra, kendi kriterlerine uygun olarak seçim yapmıştır. Bu durumda, Grup Yorum’da önerilen gruplardan bir tanesi idi. Festival komitemiz programını netleştirirken tercihini şuan oluşturulmuş olan gruplar ve sanatçılar üzerinden yapmıştır.

Festival Tertip Komitesi’nin bu yılki içeriğe dair, yapılan grup ve sanatçı tercihlerine yönelik sanal alemde yapılan bazı haksız paylaşımlarda belirtildiğinin tam tersi, kamuoyu da çok iyi biliyor ki; Federasyonumuzun ve kurum temsilcilerimizin Grup Yorum karşıtlığı, alınmış kararı veya art niyeti hiç bir zaman olmamıştır.

Tam tersine, Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu (FUAF), Grup Yorum’un duruşu, mücadelesi, ödediği bedellere ve yaptığı sanata saygı gereği hep yanlarında olup, destek verip, AKM’leriyle birlikte konserler düzenlemelerine öncülük etmiş ve diğer ülkelerdeki konser organizasyonlarına imkanları dahilinde katkı sunmuştur.

Grup Yorum, son konserlerinden birini FUAF’a bağlı olan Jura AKM’de yaparken, Federasyon bünyesindeki diğer AKM’ler seferber edilerek, Grup Yorum’un konserinin başarılı geçmesi için çalışılmıştır.

Dönemin Federasyon Başkanı Grup Yorum ile aynı sahneyi paylaşırken yaptığı konuşmada; Federasyon olarak mazlumların, devrimcilerin birliğinden yana olduğumuzu, ya birleşip güç olacağımızı, ya da teker teker avlanıp yok olacağımızı belirtmiştir.

Grup Yorum’a yönelik linç, imha girişimlerine karşı “Çekin pis ellerinizi Grup Yorum’un üzerinden” diye açıklamalar yapmıştır.

Sorarız: Bunları ve daha fazlasını yapan FUAF’ımız, Emperyalizme ve Faşizme hizmet mi etmiş oluyor?

Berkin Elvan’ın katledilmesine karşı kurumsal tepki verip, elçilik, konsolosluk önlerinde devleti mahkum eden eylemler yaptık. Berkin Elvan’ın ismine kütüphaneler açtık, Berkin’in Annesi Gülsüm Anayı açılışlara davet ettik. Lyon AKM’mizin etkinliğine Berkin Elvan’ın Babası Sami Elvan’ı davet ettik.

Berkin’e, Dilek Doğan’a, Hasan Ferit Gedik’e ve diğer kayıplarımıza sahip çıkarken, onların anılarının, isimlerinin yaşaması için uğraşırken Emperyalizme ve Faşizme hizmet mi ediyorduk?

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça açlık grevi yaparken, FUAF temsilcileriyle bizzat Ankara’ya giderek, onların yanlarında olarak, kurumlarımız bünyesinde kendilerine destek eylemleri yaparken Emperyalizme ve Faşizme hizmet ediyor ve bir yerlere mesaj mı veriyorduk?

Gazi Cemevi kurşunlandığında, bizzat o dönemki Genel Başkanımız ikinci gününde İstanbul’a giderek Gazi Mahallesi ve Cemevimizdeki Canların yanlız olmadığını İTİN’in, MİT’inin gözününün içine bakarak kamuoyuna açıklarken, Emperyalizme ve Faşizme hizmet mi ediyordu?

Avrupa Parlamentosu Milletvekilleri Marie Christine Vergiat, Takis Hadjigeorgiou, Miguel Urban, Mark Demesmaeker, Javier Couso, Maj Alett Rydbjerg, Simon Neyhouser ve Juan Peris’dan oluşan bir heyetle Gazi Cemevi, Armutlu Cemevi ve Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerini ziyaret edip, “Yanlız Değilsiniz” dediğimizde Emperyalizme ve Faşizme hizmet ediyor ve bir yerlere mesaj mı veriyorduk?

Brüksel’deki Avrupa Parlamentosu’nu ziyaret ederek parlamenterlerle görüşmeler yaptıktan sonra Avrupa Parlamentosu önünde Armutlu Cemevi Başkanımız Zeynep Yıldırım, PSAKD yöneticilerinden Songül Tunçdemir ve Milletvekili Leyla Güven için, Brüksel Anadolu Alevi Hareketi’nden Canlarla birlikte basın açıklaması yaparken Emperyalizme ve Faşizme hizmet mi ediyorduk?

Armutlu Cemevi Başkanımız Zeynep Yıldırım’ın tutuklanmasına verdiğimiz tepki, Milletvekili Zeynel Özen ile birlikte bizzat İstanbul’a giderek Armutlu Cemevi’ndeki Canlarla ve Kezban Ana ile dayanışan, Avrupa Parlamenterleri, gazetecileri, sivil toplum kuluruluşlarını, duyarlı Canları Zeynep Yıldırım’a destek olmak için Avrupa’dan başlattığımız mektup kampanyasına katarken, Emperyalizme ve Faşizme hizmet mi ediyorduk?

Alevilerin; Devrimciler, Demokratlar, Kürtler, Kadınlar, Gençlik, Ötekiler, Mazlumlarla ortak platformlarda, demokrasi cephesinde buluşmasını istemeyenlerin ayak oyunlarını biliyoruz.

Gezi ruhunun, birliğin sabote edilmesine yönelik her türlü girişimi asla kabul etmiyoruz.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ve Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu olarak her daim mazlumun yanında olduk, bundan sonrada olmaya devam edeceğiz.

Alevileri, Sünnilerle, Hristiyanlarla, Yahudilerle, Ermenilerle, Türklerle, Lazlarla, Kürtlerle, Süryanilerle, Kaldanilerle, Asurilerle, Devrimcilerle, Aydınlarla … buluşturmak için mücadele eden kurumlarımıza yönelik bu tür saldırılara, kurum temsilcilerimizi itibarsızlaştırma, hedef gösterme girişimlerine karşı en sert önlemleri alacağız.

Kurumlarımızda provakasyona yeltenen, birliğimizi sabote eden, dostlarımızla aramıza nifak sokmaya heveslenenleri, bundan böyle kurumlarımızda barındırmayacağız.

Kerbeladan günümüze binlerce Canını kaybetmiş, her dönem katliamların ilk kurbanı olmuş, bedel ödeyen Alevilerin meşru kurumlarına ve kurum temsilcilerine yönelik saldırıları, iftiraları, art niyeti, dostları kafa kafaya tokuşturma taktiklerini görüyor ve bundan sonra bu kirli oyunda yer alan kişi ve kurumları kamuoyuna teşhir edeceğimizin bilinmesini istiyoruz.

AABK, FUAF, AKM’lerimiz ve Aleviler her konuda bağımsız duruş sergiler, alacağı her kararda özgür iradesini kullanır. Kurumlarımız, kişisel çıkarlar peşinde koşan hiç kimseye taviz vermeyeceği gibi, dostların karşı karşıya getirilmesi suretiyle, kendine alan yaratmak isteyenlerle her platformda hesaplaşacaktır.

Alevileri, kurumlarını ve temsilcilerini Emperyalizme ve Faşizme hizmet etmekle, bir yerlere mesaj vermekle itham eden ve bu çirkin söylemlerini “Doğa Aşkına” etkinliğinde, Tüzük Kurultayı sonrasında, Muharrem Sohbetleri döneminde, FUAF Yol-Erkan Kongresi öncesi ve sonrasında, FUAF 9. Genel Kurulu’nda, Alevi Meclisi gibi farklı dönemlerde tekrarlayanlar, aynada kendi yüzlerine baksınlar.

Onurlu bir duruş sergileyen, mücadelesi ve ödediği bedeller ile her zaman yanlarında olduğumuz Grup Yorum üzerinden Alevillerle Devrimcileri karşı karşıya getirmek isteyen, bizleri kafa kafaya tokuşturarak kişisel çıkar elde etmek isteyen, toplumda hiç bir karşılığı olmayanlar bilsinlerki; Alevilere yönelik her türlü saldırıya, bizzat Grup Yorum ve diğer Alevi dostları gereken cevabı verecektir.

Aşk ile.

Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu
2. Fransa Alevi Festivali Komitesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir