Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AVRUPA ARAP ALEVİLERİ FEDERASYONU SİVAS KATLİAMI’NI KINADI

Bundan tam 26 yıl önce Sivas Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi tarafından düzenlenen Pir Sultan Abdal Şenliklerinde dönemin devlet güçlerinin engellemediği bir katliam düzenlendi. Toplumumuzun Alevi sanatçıları aydınları ve halk savunucuları olan 33 Canımız Sivas’ta Madımak’ta yakılarak katledildi. Bu katliam İlk değildi. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde de Osmanlı tarihinde de sayısız Alevi katliamlarıyla, asimilasyonlarla karşı karşıya kaldık. Dersim’de, Maraş’ta, Çorum’ da ve daha nice yerlerde genç, yaşlı, kadın, erkek, çocuk demeden Alevi halkı toplu katliamlara uğradı. Arap Alevi halkı önderlerinden Cemil Hayek, Mehmet Latifeci Arap Alevi toplumunun özgürlüğü uğruna mücadele ettikleri için katledildiler!
Gençlerimiz Abdullah Cömert, Ali İsmail Korkmaz, Ahmet Atakan Türkiye halklarının özgürlüğü için mücadele ederken Türkiye Cumhuriyeti’nin kolluk güçleri tarafından acımasızca öldürüldüler. Hiçbir katliamı ve öldürülen hiç kimseyi unutmuyoruz ve sesleniyoruz. Bu utanç Yezid’in geleneğinin utancıdır. Kerbela’da boyun eğmedik. Bugün de boyun eğmeyeceğiz!
Hz Ali’nin sözünü unutmayalım ‘ Haksızlıklar karşısında susan dilsiz şeytandır’. Biz haksızlıklar karşısında susmayacağız. Dilsiz bir şeytan olmayacağız! İnsana ,insanlığa düşman,sanata sanatçıya düşman,inanca inananlara düşman,olan bağnaz,gerici, faşizan zihniyetin ürettiği yaratıkların Sivas’ta yaptığı insanlık dışı katliamı ve Sivas katliamı nezdinde yeryüzündeki tüm katliamları kınıyoruz. Unutmadık, Unutmayacağız!

ALMANYA ARAP ALEVİ FEDERASYONU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir