Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AVRUPA ALEVİ KADINLAR BİRLİĞİ: ” DERGAHIMIZ İŞGAL ALTINDA…”

AHA : Avrupa Alevi Kadınlar Birliği ( AAKB ) Sivas ve Çorum katliamlarında hayatların kaybeden mahsumları anmak için düzenlene yürüşlere katıldıktan sonra, Hünkar Hacı Bektaş Veli’nin dergahını ziyaret edip orada düzenlenen ”Birlik Cemi”ne katıldılar. AAKB heyeti, Hacibektaş’tan sonra, Apaziz  etkinliklerine katılmak  için  Adıyaman’a gitti.  AAKB heyeti, Hacibektaş’ta ve Adıyaman’da Alevilerin karşı karşıya kaldıkları zorlukları ve buralardaki Alevi Dergahları’nin nasıl açık bir şekilde işgal edildiğini içeren kısa bir değerlendirme yazısı yayınladı. Yazıda dergahların işkal altında olmasına ilişkin şu ifadeler kullanıldı:

” CEM YAPMAK İÇİN İZİN ALDINIZ MI?”

Sevgili Canlar, sevgili dostlar bilindiği gibi her sene AAKB ve AABK bileşenleri Sivas ve Çorum’da yakılan, katledilen canlarımız için adelet yürüyüşüne katıldıktan sonra, Cem olmak için 4 Temmuz günü Hace Bektaş Dergâhmız’da oluyorlar. Her yıl olduğu gibi, bu yılda 4 Temmuz günü Hace Bektaş Dergâhmız’da olduk ve Pirimizin huzurunda Cem yaptık. Cemimizin bitmesine yakın, Kültür Bakanlığının dergâhmızdaki kadın sorumlusu bizelere müdahale ederek  ” Burada izinsiz Cem yapamazsınız? Cem yapmak için izin aldnız mi (? ) diyerek tartışma başlattı. ”
 

”BU MÜDAHALE DEGAHIMIZIN İŞGAL ALTINDA OLDUĞUNU SOMUT KANITIDIR”

AAKB heyeti değerlendirme yazısının davamından yapılan müdahaleye ilişkin şu belirlemleri yaptı: ”Bu müdahale Dergâhlarımızın işgal altında olduğunun somut kanıtıydı. Biz değil, aslında bir inancın kutsal mekanını, dergahini işgal eden devletin izin alması gerekiyor.

”DERGAHIN KAPISINDA BİR AKREP ARAÇ, DERGAHIN İÇERSİNDE BİR MANGA ASKER VARDI”

Avrupa Alevi Kadınlar Birliği ( AAKB ) heyeti , Adıyaman’da katıldıkları Apaziz etkinliklerine ilişkin olarak ise şu değerlendirmeyi yaptı: AAKB olarak  Apaziz etkinliklerine katılmak için Adıyaman gittik. Durum orada da farksızdı. Dergahın kapısında bir akrep araç, Dergahın içerisinde bir manga asker vardı.”

” NEDEN KORKUYORSUNUZ? ”

  ”Bu nasıl bir saygısızlık, bu nasıl bir vicdansızlik ve hoşgörüsüzlük?  Neden korkuyorsunuz? Bu topraklarda binlerce yıldır yaşamış, bu toprakların kadim halklarından bir olan Aleviler vardır ve inançları Alevilik haktır! Ne yaparsanız yapın dergahlarımıza çam, cemakenlerde ne kadar ayet koyarsanız koyun dergahlarımız bizim, bizim kalacak!”

Alevi Haber Ağı /Haber Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir