Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Alevi İmam Hatip Lisesi’ bir asimilasyon politikasıdır!

İstanbul Halkalı’ da kendini “Dosteli Yardım Eğitim Kültür Vakfı” olarak tanıtan bir kurum, AKP’liler ile birlikte okul açılışını yaptı. Süzer Holding’in sahibi Mustafa Süzer ve Sakine Tükek’ in finansörlüğünü yaptığı Dosteli Yardım Eğitim Kültür Vakfı ile AKP hükümeti yöneticilerinin birlikte temelini attıkları Alevi İmam Hatip Lisesi olarak da adlandırılan Özel Statülü Hacı Bektaş Veli Anadolu Proje Lisesi ile egemenler ve devlet yine iş başında.
Bu proje biz Alevilere yüzyıllardır dayatılan asimilasyon politikasından başka bir şey değildir. Yüzyıllardı kendi Alevi’sini yaratmak isteyen egemenlerin tekçi mezhep anlayışı, 17 yıldır da Akp iktidarının projeleriyle asimilasyon hamlelerini devam ettiriyor.
Alevi köylerine cami yapılması, imamların gönderilmesi, zorunlu din dersleri, devletin kendi Alevi’sini yaratma projesi olan cami-cemevi gibi projelere karşı dik duruşumuz ortadayken şimdi de Alevi imam hatip liseleriyle asimilasyon politikaları devam ettirilmeye çalışılıyor. Farklı inançları görmeyen bu tekçi, ayrımcı, bir hak verilecekse benim istediğim biçimde olacak diyen zihniyete de bu zihniyetin koltuğunun altına giren, egemenin gücüne sığınan Alevi kurumlarına da aslına yüzünü çeviren asimilasyoncu dedelere diyoruz ki tarih boyunca yapamadınız ve şimdi de yapamayacaksınız !!!!
Alevilik’ i istediğiniz yöne çekemeceksiniz!
Alevîlik kendine özgü bir inanç ve felsefe olarak nasıl yüzyıllardır direniyor zalimin sofrasına oturmuyorsa, hiçbir inancı ötekileştirmiyorsa, cinsiyetten önce can var diyorsa yine aynı şekilde kimlik mücadelesini yürütecektir.
İnancımızı, değerlerimizi ve kültürümüzü asimile etmeyen çalışan egemenlere de destekçi olan sözde Alevi kurumlarına da tavrımız nettir.
Aleviler bu ülkede eşit yurttaş olarak görülmediği sürece, cemevlerimize yasal statü tanınmadığı sürece yapılan her projenin bizlere asimilasyondan başka bir şey getirmeyeceğini gayet iyi biliyoruz.
Biz Yol Erenleri olarak diyoruz ki asimilasyon politikalarına maruz bırakılmamak için Türkiye’nin demokrasi mücadelesinden yana olan, demokratik, eşitlikçi, özgür, hak talepleri noktasında örgütlenen bir Alevi mücadelesini büyütmek zorundayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.