Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

KONTRGERİLLANIN 6 AY İŞKENCEDE TUTTUĞU AYTEN ÖZTÜRK BUGÜN GÖRÜLEN DAVADA BAKIN NELER ANALTTI

Duruşma salonunda 3 siyasi şube polisi var. Kendisine yapılan işkenceleri anlatacak Ayten Öztürk’ün dediklerini dinleyecekler. Yasak sorgu usulü olduğunu ihtar etmemize rağmen mahkeme, talebimizi kabul etmedi ve polislerin dışarı çıkmasının gerekli olmadığına karar verdi.

Ayten Öztürk, nasıl gözaltına alındığını anlattıktan sonra işkenceleri anlatmaya başladı :

Ayten, 6 ay boyunca Türkiye’de gayrımeşru şekilde tutulduğu yeri tarif ediyor:Zemini gri halıfleksli, kapısına vurduğum zaman ses çıkmıyor. Belirli saat ve günlerde üst kattan ayak ve kadın topuk sesi gelmesinden ve konuşmalardan bulunduğum yerin devletin resmi bir kurumu olduğunu anladım..

İlk yirmi gün sabah, öğle, akşam konuşmam için özellikle psikolojik işkence yaptılar. İğneyle bayılttılar. Gözümü açtığımda herkesi bulanık görüyordum. Yüzleri maskeliydi. Devamlı Türklüğü öne çıkaran şarkılar dinletiyorlardı.

Saçımı çekip kafamı yatırarak ağzıma bir hortumla zorla sıvı gıda vermeye çalışıyorlardı yemek yemediğim için. “Devlet olarak her olanağımız var, bayılır düşersin ayıltırız, organını kaybedersin, ameliyat eder yine kaldırırız, işkence devam eder.

” Ayten Öztürk : “Yemek yemedim, çünkü orada insanlık bitmişti, insanlığın bittiği yerdeydim. Bana “Buralarda gebereceksin, direndiğini kim biliyor?” dediler.” Sıvı gıdayı kabul etmediğim için üstüm başım şekerli sıvı oluyor ve öylece kuruyordu, kokuyordum. Bir ay öyle kaldım. İnce tül çekerek ayrılmış bölmede banyo yapmam istendi, orada banyo yapmak istemedim. Çok zayıflamıştım. Vücudum pul pul oldu, dökülüyordu.

İki çeşit elektirik işkencesi uyguladılar. Biri tırnakla parmak arasından, parmak ucundan vererek uygulanan işkenceydi. Serçe parmağımdan veriyorlardı. İzi hala var. Bir defasında gözümü açarak götürdüler işkence odasına. Masada jop, kayış, spot lamba vardı. Duvardaki halkalara ellerimi bağlıyorlardı. Regl olduğum dönemlerde daha çok işkence yapıyorlardı, bitkin düşüyordum.Üzerime sıvı benzeri şeyler sürerek ahlaksız sözler sarfediyorlardı. Jobla taciz ve tecavüz etmeye çalışıyorlardı. Bu sırada söyledikleri sözler savunmamda yazılı.

Ayten Öztürk’ün Tutukluluğunun Devamına karar verildi!

Duruşma 3 Ekim 2019 tarihine ertelendi.

Melek Yıldız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir