Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Gazetecilerin cezaevinde olmadığı bir Türkiye istiyoruz

 

Toplumların gelişmesinde basının önemi yadsınamaz. Bugün, basının görevi sadece ‘haber-alma-verme’ görevinin çok üstündedir. Teknolojinin de yaygınlaştığı günümüzde basın aynı zamanda bilgilenme aracıdır. Toplum, basın sayesinde haber alma ihtiyacını gidermektedir.

Basın ve yayın özgürlüğü, demokrasinin ayrılmaz bir parçasıdır. Basın kuruluşları, kitlelerin kamu yaşamına etkin katılımının önemli bir aracı olma niteliğini taşımasının yanı sıra farklı görüşlerin sesini duyurmasına da imkân sunmaktadır. Böylelikle toplumun düşünmeye ve araştırmaya sevk edilerek, doğru sonuçlara ulaşması sağlanmaktadır.

Türkiye siyasi iktidarın eliyle haber ve ifade özgürlüğünün baskı altında tutulduğu, basının egemen anlayışın çıkarlarına hizmet eder hale getirildiği bir ülke haline gelmiştir. Bu böyle gitmemelidir. Ülkemizi içine sürüklendiği bu durumdan mutlaka kurtarılmalıdır!

Basın özgürlüğünün demokrasi için, insan haklarının tanındığı bir düzen için ön koşul olduğunu hep söyledik. Tutuklu gazetecilerle, yargılanan gazetecilerle, kalemi makinesi elinden alınan gazetecilerle Türkiye’de yaşayan her insanın da söz hakkı bir anlamda kısıtlanmış oluyor. Böyle bir ortamada bayram kutlaması yapmak hiçbir açıdan doğru değildir!  Biz bayram kutlması yapmayacağız ama basın yayın kuruluşlarının kapatılmadığı, gazetecilerin baskıya maruz kalmadığı, hapise atilmadığı bir ülke için sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir