Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

‘Alevi İmam Hatip Lisesi’ne bir tepkide halk müziği sanatçısı ve dede Muharrem Temiz’den geldi.

Kamuoyunda Alevi İmam Hatip olarak bilenen Asimilasyon projesine bir tepki de Halk Müziği sanatçısı Muharrem Temiz’den geldi.

Muharrem Temmiz, “Alevi İmam Hatip Lisesi’ne ilişkin tepkisini şu ifadeleri kullanarak dile getirdi:

“Aslan ile Ceylanı yan yana getiren Pir Hünkar Hace Bektaş-ı Veli, Doğaya, İnsanlığa barış ve kardeşliğin mesajını verirken, birileri bu mesajı tersten okuyup inançlar üzerinde tek tipleştirme modelini ırkçı, şoven ve faşist bir anlayış ile dayatmaya çalışmaktadır.

Diyoruz ki;

Bu coğrafyada ki farklı inançları, renkleri, cinsleri, etnik kimlikleri vs. bizim zenginliğimiz olarak algılayıp,yaşam alanlarımızı çağın ve çağdaşlığın ilkeleri ile donatıp barış ve kardeşlik içerisinde bir arada yaşayabilme ve geliştirme erdemliliğini göstermek zorundayız.

Ülkemizde yeteri kadar İmam Hatip Okulları ve yeteri kadar İmamların, Camilerin olduğunu göz önüne alırsak,İlim yolunda çağdaş, demokrat, devrimci, laik, özgür ilim adamları, eğitimciler, akademisyenler, sanatçılar, yazarlar vs. gibi bireylerin eksikliğini fazlasıyla görmemiz mümkündür.Bu kapsamda eğitim kurumları inşa etmek ve nitelikli bireyler yetiştirmek çağın ve çağdaşlığın bir gereğidir.

İstanbul Halkalı’da “Hacı Bektaş-ı Veli Projesi” adı altında ısrarla uygulanmak istenilen okul modeli, Alevi-Bektaşi inancının içini boşaltmaya, sünnileştirmeye ve asimile etmeye dönük zorlama bir uygulama olduğunu anlamak gerekir.Zorla dayatılan bu uygulamayı Çağdaş, demokrat, aydın insanların asla kabul edemeyeceği ve toplumda yer edinemiyeceğinin bilinmesi gerekir.

Geçmiş yıllarda toplumda kabul görmeyen uydurma ve temeli boş olan Cami-Cemevi projesinin başka bir örneği olan bu anlayışa karşı duyarlı olmak ,toplumsal muhalefet yaratmak gerektiğinin altı çizilmelidir.
Hiç bir inanç bir başka inanç içerisinde asimile edilemez. Zorlama ile, baskı ile, türlü hile ve oyunlarla dolap çevirerek inançlar üzerinden toplumun değerleri yok edilemez.

İstanbul Halkalı’da yapılmak istenen bu bu projeyi asla kabul etmeyeceğimizi ve toplumda yer bulmaması yönünde her türlü demokrasi mücadelemizi vereceğimizin bilinmesi gerekir.

Ayrıca bu zorlama ,dayatma projesine destek veren, içinde yer alan her kurum (özellikle Alevi-Bektaş-i kurum ve yöneticileri ) tarih önünde mahçup olacaklardır. Çocuklarının, torunlarının, sonraki nesillerin veballeri bunların boynunda olacaktır. Belirtmiş olalım.

Muharrem Temiz
Halk Müziği Yorumcusu -Alevi Dedesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir