Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanları görevden alındı

İçişleri Bakanlığı Diyarbakır, Van ve Mardin belediye Eş Başkanlarının görevden uzaklaştırıldığını duyurdu. Çeşitli illerde çok sayıda belediye yöneticisi ve meclis üyesi gözaltına alındı.

İçişleri Bakanlığı, Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanlarının görevden uzaklaştırıldığını duyurdu. Bu sabah Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin kapıları kırılarak, baskın düzenlendi.

Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye başkanlıkları polis çemberine alındı. İçişleri Bakanlığı, 3 belediye başkanının görevden uzaklaştırıldığını duyurdu. Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Selçuk Mızraklı, Mardin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk ve Van Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Bedia Özgökçe Ertan görevden uzaklaştırıldı.

ÜÇ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE KAYYIM ATANDI
İçişleri Bakanlığının yayımladığı açıklamada “Yürütülen adli/idari soruşturma/kovuşturmaların selameti için Anayasanın 127 nci maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanununun 47 nci maddesi gereğince geçici bir tedbir olarak görevlerinden uzaklaştırılmış ve aynı Kanunun 45 ve 46’ncı maddeleri uyarınca; Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine Diyarbakır Valisi Hasan Basri GÜZELOĞLU, Mardin Büyükşehir Belediyesine Mardin Valisi Mustafa YAMAN, Van Büyükşehir Belediyesine Van Valisi Mehmet Emin BİLMEZ belediye başkan vekili olarak görevlendirilmiştir” denildi.

MIZRAKLI DIŞINDA HİÇBİR ÇALIŞAN BELEDİYEYE SOKULMADI
Eş Başkan Mızraklı, kendisine görevden uzaklaştırıldığına dair herhangi bir tebligatın ulaşmadığını belirterek, “Saat 6 itibariyle kapılar kırılarak belediyeye girildi. Birazdan belediyeye geçeceğim. Hukuk dışı durum yaşıyoruz. Toplumun demokrasi ve hukuk değerleri doğrultusunda yeni bir evreye girdiğini görüyoruz. Ne anayasa ne seçimleri icra eden bir tutum var” dedi. Selçuk Mızraklı tebligatı almak üzere belediyeye girdi. Mızraklı dışında hiç bir belediye yöneticisi ve çalışanı binaya sokulmadı.

“GASP EDİLEN HALKIN İRADESİDİR”
Türkiye kamuoyuna çağrıda bulunan Mızraklı, “Türkiye’de yaşayan herkes; kimse kendini hukuk şemsiyesi altında hissedemez. HDP’li belediyelere geliştirilen bu tutum Türkiye’deki demokrasi değerleri açısından, demokratik muhalefeti karşısına alan bir tutum olarak görmek gerekiyor. Gasp edilen halk iradesidir” diye konuştu.

BELEDİYELERDE ARAMA YAPILIYOR
Zırhlı araç ve çok sayıda polisle ablukaya alınan ve daha sonra kapıları kırılan belediye binalarında aramalar başlatıldı. 31 Mart seçimlerinin ardından kaldırılan polis bariyerleri yeniden konuldu.

ÇOK SAYIDA BELEDİYE MECLİS ÜYESİ İLE HDP VE DBP’Lİ YÖNETİCİLER GÖZALTINA ALINDI
Diyarbakır’da HDP ve DBP üye ve yöneticilerin evlerine de polis tarafından baskın düzenlendi. Gece saatlerinde yapılan baskınlarda çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alındıkları öğrenilen bazı kişiler şunlar:

HDP PM üyesi Burhan Karakoç,
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Murat Eminoğlu,
Diyarbakır Büyükşehir Kadın Politikaları Daire Başkanı Selda Baran,
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Mehmet Akdoğan,
Kayapınar Belediye Eş Başkanı Davut Kesen,
Kayapınar Belediye Meclis Üyesi Nurşen Akbal,
DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Halide Türkoğlu,
DBP Kadın Sözcüsü Sevim Biçici,
DBP Diyarbakır İl Yöneticisi Kadir İnanır,
DBP Diyarbakır İl Yöneticisi Şiyar Dağ,
DBP Diyarbakır İl Yöneticisi Ali İhsan Karahan,
DBP Bağlar İlçe Yöneticisi Hayri Etyemez
Fuat Yalçın,
Avniye Tanrıkulu,
Tümen Anlı,
Edip Binbir,
Mustafa Akengin,
Mahmut Korkmaz,
Fevzi Işık,
Çınar ilcesinden Mahmut Ulus, Fevzi Demirkıran,
Bismil’den Lokman Bozkur.

Evleri basılan DBB meclis üyeleri Ceylan Arslan, Gülistan Ataş evde olmadığı için gözaltına alınmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir