Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Alevi örgütlerinden kayyuma karşı dayanışma çağrısı

 

ANKARA – HDP’li 3 belediyeye kayyum atanmasını protesto eden Alevi örgütleri, bölge halkının ve seçilmiş iradenin yanında olduklarını belirterek, kayyuma karşı HDP ile dayanışma çağrısında bulundu.

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri (PSKAD), Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı’nın (HBVAKV), Alevi Kültür Dernekleri (AKD), Alevi Vakıflar Federasyonu, Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), Kızılırmak Köy Dernekler Federasyonu, Ankara Divriği Kültür Derneği ve Vartolular Derneği, HDP’li Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine kayyum atanmasına ilişkin ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıya çok sayıda demokratik kitle örgütü temsilcisi de katıldı.
PSKAD Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında ortak metni ABF Genel Sekreteri Ali Aktaş okudu.
Halk iradesinin gasp edilemez olduğunun belirten Aktaş, AKP iktidarının 31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinde ağır bir yenilgi yaşadığını ve bu yenilginin acısını muhalif toplum kesimlerinden çıkarmaya çalıştığını ifade etti. Aktaş, “Siyasal ve toplumsal alanda artık rıza ile iktidarını sürdürmekte zorlanan, rant ve talan politikalarıyla ekonomiyi ağır bir krizin içine sürükleyenler, hızla büyümekte olan ve iktidarlarını sarsan tepkinin önüne geçmek için baskıya ve zorbalığa başvurmaktadırlar” dedi.
‘GASP ETME YOLUNU SEÇMİŞTİR’
Aktaş, “HDP seçmeni sandığa giderek AKP’ye ağır bir ders vermiştir. HDP seçmeni Batı’da stratejik bir şekilde oy kullanarak AKP-MHP ittifakının büyükşehirleri kaybetmesini sağlamış, kayyum atanan belediyelerde ise yine halk iradesini hakim kılmıştır. Bundan dolayı yaşadığı seçim yenilgisinden izlediği yanlış politikaları değil, HDP’yi sorumlu tutan AKP iktidarı, bugün yeni bir operasyona imza atıp Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlarını görevden alıp yerlerine kayyum atayarak tekrar halk iradesini gasp etme yolunu seçmiştir” diye belirtti.
‘SEÇİLMİŞ İRADENİN YANINDAYIZ’
AKP’nin söz konusu Kürtler olunca millet iradesini ayaklar altına almaktan çekinmediğine vurgu yapan Aktaş, “Tüm halkımıza ve başta CHP olmak üzere bütün muhalif partilere, sendikalara, demokratik kitle örgütlerine de HDP ile dayanışma çağrısı yapıyoruz. Eğer bugün bölgede yaşananlara gerekli tepki verilmezse yarın aynı şeylerin ülkenin diğer bölgelerinde de yaşanılması kaçınılmazdır. Bu yüzden dayanışma içinde olma ve hep birlikte mücadeleyi büyüterek bu zorbalığa karşı durmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir