Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

HDP İstanbul Milletvekili Zeyenel Özen’den Zorunlu Açıklama

HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen’in, Muharrem Matemi’nin son gününde TBMM’de gerçekleştirdiği lokma dağıtımına Alevi kurmlarının temsilcilerinin yanı sıra kalabalık bir canlar topluluğu katıldı. Gülbenk okunarak başlatılan lokma dağıtımının erken bir saatte yapılması, bazı kesimler tarafından ” Bu saatte oruç açılımı olmaz” denilerek eleştirildi. Sosya madya da yapılan bu eleştirler üzerine Özen, verdiği lokmaya ve yapılan eleştirilere ilişkin yazılı bir açıklma yaptı.  Zeynel Özen,  zorunlu açıklama başlığıyla yapıtığı açıklamada TBMM’de gerçekleştirdikleri oruç açımına ilişkin şu şu ifadeleri kullandı:

”Alevi toplumu olarak yüzyıllardır maruz kaldığımız baskı, zulüm, katliam ve sürgünler karşında inancımızı, felsefemizi ve kültürümüzü gizleyerek yaşamak zorunda kaldık. Fiziki saldırıların dışında öğretimizi asimile ederek bizleri siyasi İslam’ın ve Şia gericiliği içinde eritmek isteyen çevreler son yıllarda Aleviliği katletmeye yönelik saldırılara hız verdiler.
Karanlık emellerine karşı gelen Alevi kurum ve bireylerine karşı Yezit ideolojisinin ağzı ile saldırılarını pervasızca sürdürmektedirler. Bütün amaçları Aleviliği çağdaş değerlerden uzaklaştırarak kendi despot değerlerine yama etmektir.
Alevi toplumunun yok sayılmasına, inanç özgürlüğüne sahip olmamasına ve hayatın her alanında eşit haklara sahip olması gerektiğine dikkat çekmek için Avrupa’nın birçok başkentinde, parlamento içinde, sokaklarda aşuremizi paylaştığımız gibi son yıllarda TBMM de oruç açımı ve aşure dağıtımı gerçekleşmiştir.
Bu yıl ise ben oruç acımı ve aşure dağıtımını organize ettim. Bu organizeyi yaparken de birçok dede, ana, pirlerimizden görüş ve öneri aldım.
Alevilikte şeyhülislamlık makamı olmadığı için “yol bir sürek binbir” anlayışı temel bir ilkedir, Kendi içinde çoğulculuğu esas alan Alevilik ocakların ve yörelerin nüanslarda farklılığını zenginlik olarak görmüştür.
Aleviliğin örgütlenip gün ışığına çıkması ile 50- 60 yaşlarında Alevilik mücadelesi içine girenler bu gerçeği bilemedikleri için bir yöreye ait uygulamaları bütün Alevi toplumuna aitmiş gibi despotik dayatmalarda bulunmaktadırlar.
Türkiye sınırları içinde yaşayan Alevi ocakların büyük bir bölümü oruçlarını 12 günün öğleni açarlar ve aşure dağıtmaya başlarlar.
Bizler de bu gerçekten yola çıkarak TMMM’de bugün öğlen oruç açımı ve aşure paylaşımını organize ettik.
Alevi toplumu içinde birliğimizi parçalamaya yönelik çevrelere yaranma peşinde koşan bazı çevrelerin yüreklice yürüttüğümüz mücadeleye karşı hazımsızlığı olan bazı kendini bilmezler, bu onurlu çabaları karalamaya çalışmaktadırlar” dedi.

Zeynel ÖZEN
HDP Istanbul Milletvekili

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.