Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

KİEL ALEVİ TOPLUMU ÇOCUKLARA ” HIZIR HEDİYESİ” DAĞITTI

KİEL ALEVİ TOPLUMU  ÇOCUKLARA ” HIZIR HEDİYESİ” DAĞITTI
 
Kutsal Hızır orucumuz bugün sona erdi. Canlarımız üç gün boyunca Kiel Alevi Toplumu Dergahı’nda düzenlediğimiz ‘‘Hızır Muhabbetlerine‘‘ çocuklarıyla birlikte katlmaya özen gösterdileri.
   
Aleviliğin nesilden nesile aktarılarak yaşatılması açısından çocuklarımızın Alevilik Derslerine gönderilmesi, Cem‘lerimize getirilmesi ve Hızır aşkına yapılan muhabbetlere katılmları çok önemlidir.
 
Kiel Alevi Toplumu – Dergahı’nın üyeleri, bu önemli gerçeğin farkında oldukları için çocuklarıyla birlikte dergahımıza geldiler.
 
Yarınımız olan çocuklarımız 3 gün boyunca, yol pirlerimizden Alevilerin neden Hızır Orucu tutukların dinlediler. Lokmalarımızı rızalık almadan paylaşmadığımızı ve gülbenk okunmadan yemediğimiz gördüler ve üç gün boyunca onlarda bizlerle birlikte Hızır’ın aşkına dara durdular.
 
Hızır orucunun 3. gününde, yine çocuklarımızal birlikte orucumuz açtık. Dedelerimiz bugün heybelerinde getirdikleri hediyeleri Hızır’ın aşkına çocuklarımıza dağıttılar… Bugünkü  ”Hızır Muhabbetti”  lokmaların pay edilmesinden sonra okuna deyişlerle sonlandırıldı.
Hızır yar ve yardımcınız olsun!
Haber: Barış Tut

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir