Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Yargılanan Turgut Öker değil, Alevilik ve Alevi toplumudur!

– Erdal Yıldırım –

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Onursal Genel Başkanı Turgut Öker yarın İstanbul Kartal’da Anadolu Adliye sarayında yine mahkemeye çıkacak.

Bu mahkemede egemenlere hizmette kusur işlemeyen savcıların gerekçesi ise, Gezi’de katledilen canlara sahip çıkılması, onbinlerce Kızılbaşın katili Yavuz Selim’in isminin 3.Boğaz Köprüsüne verilmesine tepki gösterilip lanetlenmesi, ayrıca yıllardır devam eden asimilasyon, red ve inkar politikalarına karşı dirençli bir duruş sergilenmesidir.

Sadece sayın Öker değil, neredeyse tüm Alevi Toplumu Taksim Gezi de katledilenlere sahip çıkıp, on binlerce Alevi Kızılbaşın katili olan Yavuz’u lanetlediğine, egemenlere tepki gösterdiğine göre burada asıl yargılanan Alevilik ve Alevi toplumunun da tümüdür.

Ülkede demokrasi güçlerinin ve tüm toplumsal muhalefet gruplarının baskılarla susturulmaya çalışıldığı, direnenlere karşı her türlü anti-demokratik uygulama ve adaletsiz mekanizmanın işletildiği bir süreci yaşıyoruz. İktidar, Alevileri susturmak, ya da yanına çekmek, kendisine payanda etmek için her türlü yol ve yöntemi de uygulamaya koyuyor.

Genelde Alevi kurum temsilcileri, özellikle de AABK Genel Başkanı Turgut Öker’in sık sık yargı önüne çıkarılması Alevilere yönelik açık bir tehdit ve sindirme politikasıdır.

Bu bağlamda 24 Ekim Perşembe saat 13:30 da İstanbul’daki tüm dostları, canları ve yoldaşları dayanışma için, bu ceberrut zihniyete karşı durmak için Turgut Öker başkanın – yoldaşın yanında olmaya davet ediyorum.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.