Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABK: Öker’in yurtdışına çıkış yasağı kaldırılsın!

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Onursal Başkanı Turgut Öker’e dün İstanbu’da hakim karşısına çıkarıldı. AABK Onursal Başkanı Öker’in, iddianamesi henüz hazır değil. Fakat hazırlanmış bir suçlama dasyası var. Bu dosyada, Turgut Öker’in, AABK’nin 2012, 2013, 2014 yıllarında yaptığı çeşitli etkinliklerinde yaptığı konuşmalar, Gezi direnişi ve İstanbul’da yapılan 3’üncü köprüye  Alevilerin katil bir kişilik olarak gördükleri Yavuz Sultan Selim’in adının verilmesine ilişkin yapılan açıklamlarda, Yavuz Sultan Selime katil denilmesi ve sosyal medya paylaşımları suç unsuru olarak yer alıyor.

Mahkeme dün yapılan duruşmada Turgur Öker’i serbest bıraktı. Fakat Öker’e hakkında yurtdışına çıkma yasağı kararını verdi. Bu karara tepki gösteren AABK,  Onursal Başkan Turgut Öker’in yurtdışına çıkış yasağının kaldırılması için bugün sosyal medyada #AlevilikSucDegil hashtagiyle kampanya başlattı.

‘‘Alevilerin taleplerini dile getirmenin suç olmadığına vurgu yapan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu;  Öker’in hakkında,  hukuk hiçe sayılarak verilen yurtdışına çıkış yasağının derhal kaldırılması çağrısında bulundu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir