Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

PSAKD İnanç Kurulu, ABF İnanç Kurulu’ndaki görevlerinden istifa etti

PSAKD İnanç Kurulu, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Mersin Cemevi ziyaretine  ilişkin yeni bir açıklama yaparak, ABF İnanç Kurulu’ndaki görevlerinden istifa ettiğini duyurdu. sorumluluklarını yerine getirmesi için ABF ve bileşenlerini göreve davet etti.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, geçtiğimiz ay bir hiyetle birlikte Mersin Cemevini ziyaret etmişti. Alevi kurumları, Ali Erbaş’ın Mersin Cemevi’ne yaptığı ziyarete sert tepki göstermişlerdi.

Alevi Bektaşi Federasyonu / İnanç Kurulu‘nun bileşenlerinde olan PSAKD İnanç Kurulu, bu ziyareten ve yaplılan görüşmeden dolayı Mersin Cemevi ve ABF İnanç Kurulu Başkanı olan Hasan Kılavuz Dede’yi görevlerini birakmaya ve istifa etmeye çağırmıştı.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI ALEVİ TOPLUMUNUN MUHATABI DEĞİL”  

‘‘ Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kapatılması’‘ konusunda,  Avrupa ve Türkiye’deki tüm Alevi kurumlarının hemfikir olduğuna vurgu yapılan PSAKD İnanç Kurulu‘nun  açıklamasında su ifadeler kullanıldı: “Kurumlarımız, üyelerimiz inancımızı taşıyan tüm canlarımızla birlikte kapatılması için mücadele ettiğimiz, muhatap olarak almadığımız hatta varlığını dahi kabul etmediğimiz Diyanet işlerinin Başkanının ABF İnanç Kurulu Başkanı Hasan Kılavuz tarafından Mersin Cemevi’nde ağırlanması bizleri derinden yaralamıştır”

“Ülkemizi yönetenlerden, devlet organlarından, mülki amirlerden gelecek davetler kendi içerisinde bir muhataplık barındırdığından görüşmenin yapılabileceğini, buna yönetim kurulları ya da cemevleri yöneticilerinin karar vermesi gerektiği ve yapılan görüşmelerde ise şeffaflığa dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Alevi toplumunun muhatabı olmadığını tekrar etmekte fayda görüyoruz” denildi.

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

‘‘Üzerinde cübbesi ile ‘Öylesine bir ziyaret’ gibi gösterilmeye çalışılan ziyaretin altında yatan düşünceyi bizler biliyoruz ve diyoruz ki, demokratik bir ülkede yaşama özlemimiz ve İnancımızın özgürlüğü mücadelesinde muhatap almadığımız Diyanet İşleri Başkanı’nın bize vermek istediği muhataplık mesajı bizim nazarımızda bir kıymete sahip değildir. Ayrıca bizim cemevimiz bahsi geçen kişilerin öylesine geçiyorken uğrayacağı bir kurum değildir. Alevi toplumunun temel taleplerini çözecek olanlar, bu ülkenin meclisi ve yöneticileridir. Diyanet işleri Başkanı değildir.‘‘

“BENİ İSTİFA ETTİRENİN ANLINI KARIŞLARIM”

‘‘ABF Bileşenleri tarafından bin bir emekle kurulan İnanç Kurulu’nda bulunan her canımız bilir ki bizim ilkelerimiz kişi, makam gözetmeksizin her canımız için geçerlidir. Bundan dolayıdır ki yapılan yanlışın sorumluları ısrarla kendilerine söylememize rağmen medyaya yaptıkları savunmada bu görüşmeyi zafer diye sunmayı yeğlemiş, eleştirilerimize kulak asmamış ve yetmemiş gibi bizlere hakaretlere varan ifadeler kullanmışlardır. Hasan Kılavuz, PSAKD’yi temsilen toplantıda bulunan canlarımızın dedeliklerini, inançlarına olan bağlılıklarını, Aleviliklerini sorgulamaya varana kadar birçok hakaretle karşılık vermiştir. Hatta, toplantıda ayağa kalkıp ‘’Beni istifa ettireceklerin alnını karışlarım!’’ ‘’Gücü yeten varsa gelsin istifa ettirsin!’’ gibi cümlelerle eleştirilere tahammül etmediğini göstermiş ve ’ İnanç Kurulu’ toplantısını dağıtmıştır. Defalarca söylememize rağmen halen aynı tavrı sergilemekte ısrar etmektedir. Hasan Kılavuz bir an önce bu büyük hatasından vazgeçmelidir.‘‘

“ABF’DEN İSTİFA EDİYORUZ”

‘‘Böylesi bir ortamda ABF İnanç Kurulu’nda bulunan Pir sultan Abdal Kültür Derneği İnanç Kurulu (PSAKD-İK) üyesi olan bizler, mevcut ABF İnanç Kurulu’nda artık yönetimin demokratiklikten uzak olduğunu üzülerek belirtmek istiyoruz. Bu kurulun ben merkezci, tekçi bir yönetime dönüşmesine engel olmak için verdiğimiz mücadelemizde artık bir yol alabileceğimizi düşünmüyoruz. Bu sebeple biz ABF İnanç Kurulu’nda görevli olan canlar, bulunduğumuz görevlerimizden istifa ediyoruz. Üyesi olduğumuz kurumumuz PSAKD, ABF’nin en önemli bileşenlerinden biridir. Kurumumuzun ve bizim üst kurumumuz olan ABF, ilkeler ve yol değerlerine kopmaz bağlarla bağlıdır. Kişilerin inisiyatifine bağlı değildir. Bundan dolayıdır ki kişilerin, kurullarımızın gereklilikleri yerine getirmesini beklemek biz üye ve emekçilerin en doğal hakkıdır.‘‘

“ABF VE BİLEŞENLERİNİ GÖREVE DAVET EDİYORUZ”

Açıklamada Alevilere ve Alevi kurumlarına şu çağrı yapıldı: ‘‘Alevi toplumuna yapılan bu haksızlığa karşı ABF ve bileşenlerini bu olayın sorumlularına karşı göreve davet ediyoruz. Nedeni ne olursa olsun Diyanet İşleri Başkanı’yla yapılan görüşmeye rızalığımız yoktur. Hasan Kılavuz’un göreve devam etmesi durumunda ABF yönetiminin de vebal aldığını düşünmekteyiz.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir