Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Süresiz Açlık Grevindeki Grup Yorum’a Aydınlardan Destek

 

Grup Yorum üyelerinin süresiz açlık grevi 181. gününe girerken, aydınlardan destek geldi. Yapılan ortak açıklamada, ”Bizler vicdanımızın sesini dinleyerek Grup Yorum’un bu meşru taleplerinin altına imzamızı atıyoruz” denildi.

Cezaevlerinde tutuklu bulunan 5 üyesi süresiz açlık grevine devam eden Grup Yorum’a aydınlardan destek geldi. ”Bizler vicdanımızın sesini dinleyerek Grup Yorum’un bu meşru taleplerinin altına imzamızı atıyoruz” diyen çok sayıda aydın, açlık grevinin 181. gününde talepleri bir kez daha hatırlattı.

”Biz aydınlar olarak Grup Yorum’un süresiz açlık grevine sessiz kalamayız” denilen ve birçok ismin imzacı olarak yer aldığı açıklama, şöyle devam etti:

”Grup Yorum halkın sorunlarını, dertlerini, acılarını 34 yıl boyunca şarkılarında eylemliklerinde dile getirip yetmediği gibi bunun için bedel ödemiştir. OHAL ile başlayan gayrimeşru gizli tanık ifadeleri ile ifadeleri ile tutuklandılar, başlarına para ödülleri konuldu, listelere alındılar ama halkın sanatını yapmaktan vazgeçmediler. 2015 yılından itibaren neredeyse tüm konserleri yasaklanmış, sanatlarını icra edemez duruma getirilmişlerdir. Şu an 6 üyesi tutsak, 5 üyesi dört ayı aşkındır açlık grevinde.

Açlık grevi talepleri şunlardır:

– İdil Kültür Merkezi’nin basılmaması

– Konser yasaklarının kaldırılması

– Üyelerinin terör listelerinden çıkarılması

– Tutuklu üyelerinin serbest bırakılması

– Haklarında davaların düşürülmesi.

Bizler vicdanımızın sesini dinleyerek Grup Yorum’un bu meşru taleplerinin altına imzamızı atıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir