Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Kars Valisi ve Sarıkamış  Kaymakamı Alevi heyetle görüşmedi

Alevi heyeti cami yapılan Aşağısallıpınar Köyü’ne gitmeden önce Kars Belediye Eşbaşkanı Şevin Alaca’yı ziyaret etti.  ADFE Genel Başkanı Celal Fırat’ın, Bağcılar Cemevi Başkanı Zeynel Abidin Koç‘un ve Arnavutköy Cemevi Başkanı Yüksel Yılmaz’ın içinde yer aldığı heyet daha sonra Kars Valisi ile görüşmek için Valilik konağına gitti. Fakat  Vali, Alevi kurum başkanlarından oluşan heyet ile görüşemedi. Bunun üzerine Celal Fırat dedenin başında bulunduğu heyet, cami inşaatının Cemevi’ne çevirilmesi talepli dilekçelerini Vali‘nin özel kalem müdürününe ileterek valilik konağınıdan ayırıldılar.

‘‘ KAYIT ALTINA ALMAYIZ BUNLARI…”

ADFE Genel Başkanı Celal Fırat dede, karşı karşıya kaldıkları bu durma ilişkin şunları ifade etti: “ Sarıkamış Kaymakamı ile görüşmek için Kaymakamlığa gittik. Biz kapının önünde beklerken birden birkaç kişi odadan çıktı kaçarcasına orayı terk etti. Kaymakam beyin kaymakamlıktan kaçarcasına çıkması çok acı idi. Arkasından da birkaç kişi koştu, onlar da kaymakamın korumalarıymış meğer. Dilekçemizi vermek için neredeyse muhatap bulamadık. Yazı işlerindeki memurların ‘kaymakam bey görmeden evrakı alamayız’ söylemleri kabul edilir değildi. Mühür bile vurmadılar. ‘Kayıt altına alamayız bunları’ dediler. Sadece bir memurun adını soyadını yazdırdılar oraya verdiğimize dair. Sorun gerçekten çok büyük yeni bir örgütlenme modeline acilen ihtiyaç var. Buradaki Alevi canlarımızın sitemlerine çare bulmamız lazım ” dedi.

“BİZ ALEVİLERİN VALİSİ KAYMAKAMI DEĞİLLER”

“Ülkenin cumhurbaşkanı, vali, kaymakam tüm vatandaşlara eşit şekilde muamele ettiklerini dillendiriliyor. Ama hizmetinde olmasını bırakın bizimle görüşmüyorlar bile” diyen ADFE Genel Başkanı Celal Fırat, “Demek ki sayın vali ve sayın kaymakam birilerinin kaymakamı birilerinin valisi. Biz Alevilerin kaymakamı, valisi değil. Nezaketen de olsa İstanbul’dan gelen insanlarla görüşmeleri gerekiyordu. Ama bunlar ne yaptıklarının farkındalar. Bunların da beslendikleri bir yer var. Aldıkları görevi yerine getirmekle mükellefler kendileri. Bu anlamda gerçekten üzücü bir olayla karşılaştık bugün” diye ifade etti yaşadıkları olumsuzlukları.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir