Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Şili’de polis şiddetini belgeleyen kadın gazateci katledildi

Şili’de polis şiddetini belgeleyerek haberler yapan 38 yaşındaki kadın gazeteci Albertina Martinez Burgos katledildi. Olayla ilgili araştırma yapan savcılık, gazetecinin çektiği fotoğraflarının ve ilgili malzemelerinin de çalındığının tespit edildiğini belirtti.

Şili’de eylemlere katılan ve polisin gözaltına alarak işkenceyle katlettiği pandomim sanatçısı Daniela Carrasco’nun cansız bedeninin bulunmasına yönelik tepkiler sürerken, protestoları izleyen bir kadın gazeteci de evinde ölü bulundu.

Başkent Santiago’da, Albertina Martinez Burgos isimli 38 yaşındaki fotoğrafçı ve gazetecinin, 22 Kasım günü evinde ölü bulunduğu, bedeninde şiddet izlerine rastlandığı ve savcılığın olayı cinayet olarak araştırdığı açıklandı.

Şili basınına göre, Martinez Burgos beş haftadan uzun süredir devam eden halk protestolarını takip ediyor, özellikle de Şili askeri polisinin (Carabineros) protestoculara yönelik saldırılarını kayıt altına alıyordu. Savcılıktan yapılan açıklamada soruşturmanın cinayet soruşturması olarak sürdürüldüğü ve gazetecinin çektiği fotoğraflarının ve ilgili malzemelerinin de çalındığının tespit edildiği belirtildi.

Şili’de Ekim başında metro zammına karşı başlayan öğrenci eylemleri polis şiddeti nedeniyle halk isyanına dönüşmüş, gösteriler sırasında 23 kişi hayatını kaybederken, 1218 kişi yaralanmış ve 9 bin 203 kişi gözaltına alınmıştı. Yaralananlardan en az 230’u, polislerin kullandığı havalı silah mermilerinin yüzlerine isabet etmesi sonucu görme yetisini kaybetmişti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir