Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Aleviler Fransa Ulusal Meclis’inde

Fransa Alevi Biliklerin Federasyonu’nun (FUAF) Diplomasi Başkanı Süleyman Akgüç ve Komitesi öncülüğünde 30 Kasım 2019 tarihinde Fransa Ulusal Meclis ziyareti gerçekleştirdi.
Yeni dönemde 95 Bölgesi’nde Alevilerin oylarını da alarak Milletvekili seçilen M. François Pupponi’yi ziyaret edildi. Alevi kadın ve gençlerinin dahil edildiği ziyaret FUAF Eşit Başkanları Rozbi Demir, Hakan Alca, UFAJ Eşit Başkanı Can Şenol ve UFAF Başkan yardımcısı Oya Yerlikaya’nın katılımı ve Diplomasi Komitesi üyesi Selma Orundaş Akarsu ve Sevinç Duran’nın katılımıyla gerçekleştirildi.
Otantik yapısını koruyan Fransa Ulusal Meclisi de geziye dahil edildi. Gezide Fransız Ulusal Meclisi’nin tarihsel süreci konusunda da bilgilendirildik. Bilgilendirme de Meclis’in Beşinci Cumhuriyetin bir kurumu olduğu, nasıl oluştuğu, Senato ile Fransız Parlamentosu odalarından birini oluşturduğu, bu nedenle yasaları nasıl oylandığı, hükümet çalışmalarının nasıl kontrol edildiğine yer verildi. Meclis’te kamu politikalarının değerlendirilme süreci sinevizyon üzerinden aktarıldı.
UJAF Eşit Başkanı ve Diplomasi Komitesi üyesi Can Şenol, grubumuzu temsilen söz alarak Alevi kültürünü, toplumsal düşüncemizi ve Federasyonumuzun örgütlenme modeli konusunda bilgilendirmede bulundu. Alevi toplumunun özgürlük, cinsiyet eşitliği, laiklik, demokrasi alanındaki düşünceleri hususunda bilgi verdi. Şenol, geldiğimiz topraklarda Alevilerin Cumhuriyet’in ortak değerlerini ve ilkelerini sahiplenme ölçümüzü, yaşadığımız topraklarda farklılıklar içinde birlikte yaşamayı ve biz Alevilerin insana ve dünyaya duyduğu sevgiyi dile getirdi.
Ziyaretin ikinci aşamasında üyelerimizin yoğunlukta bulunduğu 95. Bölgenin desteğiyle Milletvekilli seçilen M. François Pupponi bizleri Meclis’te ağırlamaktan kıvanç duyduğunu dile getirdi. Pupponi Meclis’teki ilk gününün heyecanını yaşamaya devam ettiğini ve Alevi toplumuna karşı sorumluluk bilincinin her gün biraz daha geliştiğini belirtti. Tüm sorun ve talep beklentimizde yanımızda olmaya devam edeceğini açıklayan Pupponi, Alevi toplumuna karşı saygınlığının gün geçtikçe arttığını dile getirdi.
Pupponi, günümüzdeki hükümetin sağcıların çoğunluktan olduğunu ve bazı partilerin 80-90 yıllarına kadar çoğunlukta olmasına rağmen günümüzde yetersiz sayıda milletvekillerine sahip olduklarını, bundan dolayı da Fransa politik sisteminin de değişime ihtiyaç duyduğuna dikkat çekti.
Fransa Ulusal Meclisi ziyareti üzerinden doğduğumuz topraklarda olduğu gibi nasıl her yurttaş gibi vergilerimizi ödüyorsak, seçme ve seçilme hakkına sahiplenmeye, Fransa’da da vergi verip, seçme ve seçilme haklarımızı kullanırken bir yandan da yabancı sayılmamızın ve kendimizi yabancı görmemizin önüne nasıl geçebileceğimize dikkat çekmek istedik. Fransa’da uzun yıllar kalmamıza ve birçoğumuzun geldiğimiz topraklara geri dönmek gibi bir düşüncesinin olmamasına karşın hala göçmen olarak eşit yurttaşlık hak ve görevlerimizi yeterine bilmemekteyiz. Kimliğimizi ve diğerlerimizi yetirmeden, değerlerimizi koruyarak Fransa toplumuna entegre olmanın önemini vurgulamak istedik.
FUAF Diplomasi komitesi adına,
Selma Orundaş Akarsu
Foto: Laurine Akarsu
Selma Orundaş Akarsu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir