Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

 Binlerce kişi Bakırköy’de ‘İnsanca Yaşamak İstiyoruz’ mitinginde tek yürek tek ses oldu

Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, hayat pahalılığı ve antidemokratik uygulamalara karşı “İnsanca Yaşamak İstiyoruz” şiarıyla Bakırköy Halk Pazarı’nda miting düzenledi.

Binlerce kişinin katıldığı mitingde “Vergi adaletsizliğine son verilsin; elektrik, su ve doğalgazdan alınan vergi kaldırılsın; emekçiden alınan gelir vergisi yüzde 15 ile sınırlandırılsın; temel tüketim mallarına yapılan zamlar geri alınsın; işsizlik Fonu işçilere verilsin; KHK ve OHAL uygulamaları kaldırılsın; kayyumlar çekilsin” talepleri dile getirildi.

“Yoğun Polis Ablukası Altında Miting”

Yürüyüş güzergahı polis tarafından araç trafiğine kapatıldı. Mitingin yapılacağı alan tamamen polis ablukasına alınırken, mitinge gelenler üç farklı arama noktasından geçmek zorunda bırakıldı.

Miting için kitle toplanma noktası olan Dikilitaş’ta bir araya geldi. KESK ve DİSK olmak üzere iki kol halinde sıralanan kurumlar, halaylar ve marşlarla kortej oluşturdu. Kitle yol boyunca AKP iktidarını, açlık, sefalet ve yoksulluğu protesto etti.

Yol boyunca sık sık, “İş, ekmek, özgürlük”, “Zafer direnen emekçinin olacak”, “İnsanca yaşamak istiyoruz”, “AKP’nin memuru olmayacağız”, “Zamlara karşı omuz omuza”, “Sermayeye değil emekçiye bütçe, yaşasın sınıf dayanışması”, , “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Yaşasın devrimci dayanışma”, “Emperyalizm yenilecek direnen halklar kazanacak”, “Örgütlü bir halkı hiçbir kuvvet yenemez”, “EYT yasası çıkarılsın” sloganları haykırıldı.

Yürüyüşün ön önünde Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri’nin “İnsanca yaşamak istiyoruz” pankartı taşındı.

Mitinge DİSK, KESK, TMMOB, TTB, Kaldıraç, HDP ve HDK ile Devrimci Parti, EMEP, BDSP, DİP, ESP, SYKP, SODAP, TÖP, UİD-DER pankart ve bayraklarıyla katıldı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir