Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Demokratik Alevi Dernekleri: Zulümkara  kanma, Maraş’ı unutma

 

 Maraş Katlaimı’nın 41. Ylında Alevi kurumlardan açıklamlar birbir ardına gelmeye devam ediyor. 21 Aralık’ta Alevi kurumların Maraş’ta yapacakları merkezi anma etkinliğinde imzası olan Demokratik Alevi Dernekleri’de bugün Maraş Katliamına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

“Demokratik Alevi Dernekleri olarak tüm ikrarlı olduğumuz alanlarda katledilen canlarımızı anacak ve Katliam günü tüm gücümüzle Maraş“ta Alevi kurumları ile birlikte anmaya katılacağız.” diyen DAD Genel Merkezi, açıklamanin davaminda şu ifadeleri kullandı:

“YEZİD AKLI HALKLARIN KANINA DOYMUYOR”

“Mareş, Mareş Roja me Reş,

Keçik u Berxike me ketin ber eş,

Agir cane me kirine xaş

Ya Xizir tu nehele me bekes

Maraş; Ate’lerin diyarı, Ana Mezin(Qile) kadınların kenti. İkrarın mekan bulduğu coğrafya. Acılarımızı par ettiğimiz yaslı gün, topraklarımızın kinle bulandığı, doğduğumuz toprağın bize reva görülmediği, Nehak zulmü ve bu zulme ortak olmuş aç gözlülük. Bir kirli eller operasyonu. Halkların kanına doymayan Yezid aklı. Yezid aklı canın alın teri ile üretip sofrasına getirdiği rızkında bile gözü olan akıldır. Bu akıl varlıktan beri canlılığa zulmediyor.

Hakk Yol ise Xızır(Hızır)laşarak önünü almaya Hakk’ın Emri Rızasını yaşatmaya çalışıyor. Hüseyni hakikatle. Fakat nehak uslanmıyor, nehak paylaşmıyor, nehak katletmekten vazgeçmiyor. Nehak Hakk olanı da kendisiyle birlikte kirletiyor. Onun gibi davranmaya yöneltiyor ve Hakk olmaktan çıkarıyor.

 

“UYGARLIĞIN DOĞDUĞU COĞRAFYA BARIŞ İKLİMİNİ UNUTUR OLDU”

Son yüzyıl tam bir sınanma yüzyılıdır. Her 10 yılda bir, bir katliam, bir darbe, bir kıyım süreci yaşadık. Uygarlığın doğduğu coğrafya barış iklimini unutur oldu. Ve artık herkes biraz düşman, herkes bir çeteye hedef. Herkes bir denizde boğulmaya ya da Nehakça sınırları çizilmiş topraklar da köle olmaya aday. Alemde kimsenin bir garantisi yok, Ülke ve Dünya bir kaosa sürükleniyor. Bu durum tarihle doğru yüzleşmemenin kaosudur. İktidar dinamikleri demokratik paylaşım kültürünü geliştirmek yerine Türkiye Halkları ve İnanç dinamikleri ile rızalı bir ilişki geliştirmemiş, çatışmayı, asimilasyonu ve tarihi kökleri topyekun imhayı tercih etmiştir. Bu tarihsel bir hastalıktır. Nemrudi ve Yezid aklı dediğimiz durumun somut karşılığıdır.

Mana İle…

“MARAŞ KATLİAMI, TÜM DÜNYADA KATLİAM OLARAK TANINMALIDIR”

1) Maraş katliamı tüm Dünyada katliam olarak tanınana kadar topyekun ısrarımız devam etmelidir.

2) Maraş bir demografik değişim ve topyekun asimilasyon projesidir. Hakk Yol Alevi nüfuslarının tüm Ortadoğu ilişkisini koparma ve Halep yolunun kapatılmasıdır.

3) Maraş Reya Heq/ Hakk Yol Alevi Halk dinamiğinin özgün köklerinden biridir. Bu hat koparılarak Adıyaman, Antep,Çorum, Malatya ile birlikte Dersim bağlantısının koparılması hedeflenmiştir. Bugün Terolar kasabası yerleşimi demografik katliamın son halkası olarak okunmalıdır.

4) Maraş’tan zorla göçertilen Demografik yapı Maraş Katliamı ile ilgili gündemlerini ortaklaştırmalı. Maraş’ta mülk edinmeli ve var olan mülklerini mutlak korumalıdır. Tatil zamanlarında mutlak topraklara gelinmeli, İnanç, kültür festivalleri planlamalı, merkezde ekonomik yapıda yatırımlar yapmalıdır. Bu tarihsel bir sorumluluk ve bu topraklara olan borçtur.

 

“NEHAK ZİHNE KARŞI HALKLAR BİRLEŞEREK UMUT OLABİLİR”

5) Zaman sahipsiz değildir. Hakk’ı kendilerine ayna yapanlar, Xızır’ı bilenler tüm coğrafyalara etkisini göreceklerdir. Avrupa Maraş, Malatya, Adıyaman Reya Heq Nüfusu ortak hareket edecekleri ekonomik, sosyal, politik dayanışmayı önemsemeli. Çünkü katliamlar tarihi bir bütündür. Bugün hanelerimize işaret koyanlar, toplumu kin ve düşmanlığa sürükleyenler iktidarlarını sürdürmek amacındalar. Bu zihin Dersim, Sivas, Çorum, Maraş aynı katliamlarını yapmıştır. Bu nedenle direnişte bir bütündür.

Nehak zihne karşı halklar birleşerek umut olabilir. Hepimiz birbirimize benzeriz, bize benzemeyenler nefis zulümkârlarıdır.

6) Bugün Yezit’le iş tutanlar Alevi Halkların rızasını çiğneyenlerdir. Nefis iktidarlarına hizmetkar olmak Hınzır postuna girmektir. Rızamız yoktur.

7) Demokratik Alevi Dernekleri olarak bizlerde Tüm ikrarlı olduğumuz alanlarda katledilen canlarımızı anacak ve Katliam günü tüm gücümüzle Maraş ta Alevi kurumları ile birlikte anmaya katılacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir