Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

PSKAD BASIN AÇIKLMASI


Basına kamuoyuna

AKP iktidarının kendilerinden farklı yaşayan ve farklı düşünen, kurdukları zulüm düzenine karşı çıkan ilerici muhalif kesimlere dönük baskı, sindirme ve tehdit politikaların en son örneğini Malatya’da yaşadık. Önceki dönemlerde Pir Sultan Abdal örgütlülüğümüzde GYK üyeliği ve Malatya ile Kartal Şube başkanlıkları görevlerinde bulunan Songül Tunçdemir ve PSAKD Malatya Şube kurucumuz Tarık Kaya temelsiz, asılsız ve uydurma birtakım suçlamalarla keyfi bir kararla tutuklandılar. Mahkeme ilk başta adli kontrol şartıyla serbest bırakma kararı vermesine rağmen savcılığın itiraz edip ısrarlı bir şekilde mahkemeyi baskı altına alması sonucu arkadaşlarımız hakkında tutuklama kararı verildi.

Bu tamamen hukuksuz ve keyfi bir karardır. Çok özel durumlarda verilmesi gereken tutuklama kararları artık rutin bir hal almış ve iktidarın muhalif kesimler üzerinde bir cezalandırma yöntemi haline gelmiştir.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği olarak canlarımızın hicbir dayanağı olmayan asılsız ve uydurma suçlamalarla tutuklanmalarını kınıyoruz. Bu bir zulümdür. Bu bir hukuk katliamıdır. Alevi örgütlülüğünü tecrit etmeye ve zayıflatmaya dönük korkutma ve sindirme politikalarının Alevileri kendi örgütlerinden uzak tutarak örgütsüz, dağınık, atomize ve parçalanmış bir topluluk haline getirmeyi amaçladığının fazlasıyla farkındayız. AKP iktidarı kendisine karşı duran bütün muhalif kesimleri benzer yöntemlerle korkutmaya, sindirmeye ve yıldırmaya çalışarak ilerici demokrat tüm muhalif kesimleri örgütsüz hale getirerek dağıtmaya çalışmaktadır.

Tutuklanan arkadaslarımız hem Pir Sultan Abdal örgütlülüğümüzde hem de emekçi memurların sendikal- demokratik hak mücadelelerinde en ön saflarda yer almışlardır. Bu şekilde hedef alınmalarının asıl sebebi de bu direngen ve mücadeleci duruşlarıdır. Soruşturma dosyasındaki uydurma ve saçma suçlamalarla bu gerçeğin üzerini örtemezsiniz.

Songül Tunçdemir ve Tarık Kaya canlarımıza dönük bu haksız ve keyfi kararı asla kabul etmiyoruz. Bulunduğumuz ve sesimizin duyulabileceği her yerde arkadaşlarımıza dönük bu haksızlığı teşhir edeceğimizi ilan ediyoruz. Gerçek adalet yerini bulup arkadaşlarımız serbest bırakılıncaya kadar örgütlü olduğumuz bütün alanlarda örgütümüzle ve halkımızla birlikte bir adalet mücadelesi başlatacağımızı herkesin bilmesini istiyoruz. Bütün canlarımızı, dostlarımızı ve yoldaşlarımızı da bu adalet mücadelesini bizlerle birlikte omuz omuza, yan yana vermeye davet ediyoruz.

Baskılar, gözaltılar ve tutuklamalar bizleri yıldıramaz!

Dönen dönsün biz dönmeyiz yolumuzdan!

Songül Tunçdemir ve Tarık Kaya serbest bırakılsın!

PSAKD Genel Merkezi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir