Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

DİDF: İran’a karşı saldırılar derhal durdurulsun!

AHA- ABD‘nin Uluslararası Bağdat Havalimanı’ndaki Haşdi Şabi konvoyuna düzenlediği saldırda, İran Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Gücü’nün komutanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Örgütü Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi El Mühendis’nin yanı sıra örgütün havalimanı protokol görevlisi Muhammed Rıza dahil 7 kişinin hayatını kaybettmesi, İranl ile ABD arasında gergin olan ilişkileri kapsamlı bir çatışmanın eşiğine getirdi.

‘‘ABD TÜM ORTA DOĞU’DAN DERHAL ÖEKİLMELİDİR‘‘

ABD’nin, Bağdat Havalimanı’ndaki Haşdi Şabi konvoyuna düzenlediği saldırıya dünyanın  dört bir yanındaki demokratik kitle örgütlerinden tepki geldi. Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) Yönetim Kurulu’da bugün yaptığı yazılı bir açıklamayala saldırıyı kınadı ve İran’a karşı saldırıların derhal durdurulması çağrısında bulunuldu: ‘‘ ABD’nin İranlı General Kasım Süleymani ile Haşdi Şabi’nin Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis’i Bağdat Havalimanı’nda bir suikastla öldürmesi bölgede savaş ve çatışma potansiyelini daha da büyütmüş durumda‘‘ ifadelerinin kullandığı açıklamanın davamında, ‘‘Uzunca bir süredir İran üzerinde ekonomik ve siyasi baskıyı artırmak için elinden geleni yapan ABD, şimdi bir savaş nedeni sayılabilecek bir suikasta imza atmıştır. ABD’nin bu saldırgan tutumunu ve katliamı kınıyoruz. ABD tüm Orta Doğu’dan derhal çekilmelidir‘‘dedi.

‘‘ SUİKAST KABUL EDİLECEK BİR DEĞİLDİR ‘‘

‘‘ İran’ın Irak ve Suriye’deki etkisini azaltmaya yönelik suikast kabul edilecek bir durum değildir. Bu türden cinayetlerin biriken sorunları çözmek yerine daha da alevlendirdiği tarihte pek çok kez görülmüştür‘‘ vurgusunun yapıldığı açıklamda ABD’nin işgal ve savaş politikasıyla ilgili şunlar belirtildi: ‘‘ABD’nin işgal ve savaş politikası Afganistan, Irak ve Libya’da görüldüğü gibi yüzbinlerce insanın katledilmesine, on milyonlarca insanın yerinden yurdundan edilmesine, istikrarsızlıklara, İslamcı terör örgütlerinin güçlenmesine yol açtığı açık olarak ortadayken, İran’a benzer bir askeri mücadelenin sonuçları daha sarsıcı olacaktır‘‘ denildi.

‘‘ ORTAYA ÇIKAN HER TOPLUMSAL HAREKET REJİM TARAFINDAN ABD İŞBİRLİKÇİSİ İLAN EDİLEREK KANLA BASTIRILMIŞTIR.‘‘

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF), ‘‘ İran’a yönelik bir müdahale hem İran hem de ABD içerisinde yükselen toplumsal muhalefet hareketini bastırmanın bir aracı olarak gerici güçler tarafından kullanılacağı da bugünden görünüyor‘‘ tespitinde bulunduğu açıklamasında geçtiğimiz haftalarda İran’da yaşanan kitle gösterilerinin bastırlmasına ilişkin şunları kaydetti: ‘‘ Kısa bir süre önce zamlara karşı İran’da ortaya çıkan toplumsal hareket, “yabancı güçlerin kışkırtması” olduğu öne sürülerek şiddetle bastırıldı. Denilebilir ki, ABD emperyalizminin 40 yıldan fazla bir süredir İran’a yönelik izlediği saldırgan politika gerici, otoriter Molla rejiminin ayakta kalmasını sağlamıştır. İşsizlik ve yoksulluğun dayatıldığı İran halklarının rejimle hesaplaşmasını engellemiştir. Ortaya çıkan her toplumsal hareket rejim tarafından ABD işbirlikçisi ilan edilerek kanla bastırılmıştır.‘‘

‘‘ TÜM DÜNYA HALKLARI BU SAVAŞIN BEDELİNİ ÖDEYECEKTİR.‘‘

Açıklamada yaşanacak bir şavaş ile ilgili şunlar ifade edildi:‘‘ Bir süredir İran’ı açıktan askeri ve ekonomik olarak hedefe koyan, imzalanan Nükleer Anlaşmayı tek taraflı olarak iptal eden ABD Başkanı Donald Trump, askeri müdahale ya da gerilimle bu yılın sonunda yapılacak seçimler öncesinde desteğini artırmanın politikasını izliyor. İçeride gelecek korkusu yaşayan geniş emekçi kesimlerin ve silah tekellerinin desteğini bu şekilde arkasına almayı planlıyor. Silah tekellerinin kasasını dolduracak muhtemel bir işgal girişimi, bütün bölgeyi büyük bir savaşın içerisine sürükleyecek, tüm dünya halkları bu savaşın bedelini ödeyecektir‘‘ diyen DİDF, yeni bir şavaşın çıkmaması için dünyadaki tüm savaş karşıtı örgütleri ABD’nin İran’ı işgal planlarına karşı açıktan tutum almaya çağırdı:

‘‘Yeni bir savaşın çıkmaması için, bütün uluslararası kurumların, insan hakları ve savaş karşıtı örgütlerin zaman geçirmeden İran’ı işgal planlarına açık olarak tutum alması gerekiyor.

Bütün emperyalist ülkelerin Orta Doğu’dan çekilmesi, bölge haklarının barış içinde yaşamı tesis etmesinin ilk adımı olacaktır. Bugüne kadar emperyalist devletlerin işgal ve savaş politikalarına karşı Almanya’daki barış hareketinin parçası olan federasyonumuz, Almanya’da yaşayan bütün savaş karşıtlarını İran’a yönelik müdahale girişimlerine karşı çıkmaya çağırıyor. Alman hükümeti de gerilimin düşürülmesi, savaş yerine diyalogla sorunların çözülmesi için açık tutum belirlemeli ve bölgedeki askerlerini geri çekmeli, bölgeye silah satmaktan derhal vazgeçmelidir.‘‘

Alevi Haber Aği / Haber Merkezi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir