Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Aleviliğin her türden ırkçı, gerici, dinci, çağ dışı zihniyetle kan uyuşmazlığı vardır

 

Bu çabaların en önemli ayaklarından biri de ırkçılık zehrini Alevilik içine zerk ederek ve Aleviliğin özünü bozup çarpıtarak tanınmaz hale getirmektir. Sözde Alevi ama özde Alevi düşmanı “Milliyetçi Alevi Bektaşi Kültür Dernekleri”nin kurucusu Fırat Kürşad Akten yaptığı açıklamada şunları söylüyor:

“Osmanlı döneminden bu yana milletimiz büyük bir ayrışmaya girmiştir. Özellikle Şah İsmail ve Yavuz Selim arasındaki savaşla zirveye taşınan Alevi Sünni ayrışması, ne hazindir ki 21. yüzyılda da halen devam etmektedir.
2020 yılına geldiğimizde Alevi hareketleri maalesef ki ‘Sol Fraksiyonlar’ ile anılmakta özellikle de belli bir kesim sanki Alevilerin tamamı solcu veya Komünistmiş gibi bir algı oluşturmaktadır.
Cemevleri, vatanın bölünmez bütünlüğünün yegane simgesidir. Milliyetçi Alevi Bektaşi Kültür Dernekleri’nin en büyük kuruluş amacı da Türk Devleti’ni tanımayan, Şehit kanları ile bezenmiş al bayrağımızı gönderden indirmek isteyen, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğüne göz dikmiş gafilleri Alevi hareketlerinin içinden def etmektir.”

Bu ırkçı-gerici hezeyanların Alevi felsefesiyle ve kültürüyle karşıtlık arz ettiği açıktır. Aleviler 72 millete tek nazarla bakarlar. Din, dil, milliyet, cinsiyet başta olmak üzere her türlü ayrımcılığa karşı çıkarlar. İnsana insan olduğu için saygı duyarlar. İnsanlar ve doğa üzerindeki her türden baskı, sömürü ve tahakküm ilişkisini reddederler. Bu yüzden de Aleviler önemli ölçüde farklı renkleriyle birlikte soldan yanadırlar. Dünyada bulundukları her ülkede çok büyük çoğunlukla solu desteklerler. Eşitlik, kardeşlik, özgürlük, adalet gibi değerlere ve ilkelere karşı son derece duyarlıdırlar. Sonuç olarak Aleviliğin her türden ırkçı, gerici, dinci, çağ dışı zihniyetle kan uyuşmazlığı vardır ve yan yana gelmeleri mümkün değildir. O yüzden de bu tarz girişimler boşa çıkmaya ve başarısızlığa mahkumdur.

PSAKD Batıkent Cemevi Başkanı Onur Şahin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir