Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Ozan Ali Çağan  : ‘‘ Yezitlik etme ‘‘

Anadolu insanını kültürel ve inançsal bakımdan farklılıkları olsa da asırlar boyunca bir arada yaşamışlardır. Kötü yönetimler, kendi eksikliklerini kapatmak için aslında ülke için zenginlik olabilecek bu farklılıkları politik amaçları doğrultusunda kullanarak, zaman zaman toplumumu bir birine düşman etmişlerdir. İşte bu kötü yönetimler yüzünden, Anadolu insanı çok çileler çekmiş ve çok kurbanlar vermiştir. Yüce halkımın, geçmişten ders alarak, bir daha bu gibi oyunlara gelmemesini umut ediyorum. Herkesin kendisini özgürce ifade edebileceği bir ülkede kardeşçe, barış içerisinde yaşamaktır bütün dileğimiz.

Yezit, Hz. Hüseyin’e kastettiği için tarih boyunca lanetle anılmıştır. Yezit sözcüğü bundan farklı olarak Anadolu’da yoluna, yoldaşına ihanet edenler için ‘yezitlik etme’ diye kullanılılmaktadır. Sanırım bu nedenle olsa gerek Alevi, Sünni ayrımı yapılmadan Anadolu’da Yezit ismine rastlamak olası değildir.

Eğer yukarıdaki tanım doğru ise, Alevi toplumu içerisinden çıkmış fakat Alevilere karşı yezitlik eden bir yığın insan, yani bizim yezitler var. İşte bu şiiri onlar için yazdım.

Bin yıldır yaşayan kültürümüzü

Beş paraya sattı, bizim yezitler

Sivas’ın ateşi yakarken bizi

Seyreyleyip baktı, bizim yezitler

 

Devlet tarafından kollanmak için

Toplumun başına çullanmak için

Bazı ordan, burdan yallanmak için

Çok çamura battı, bizim yezitler

 

İhaneti yanına mı kalacak

Yaram çok derinde dert kucak kucak

Dilerim ki çarpsın geldiği ocak

Derdime dert kattı, bizim yezitler

 

Çağan Ali umudunu korurken

Bu yanlış gidişten hesap sorurken

Mervan dölü mervan, orda dururken

Döndü bize çattı, bizim yezitler

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir