Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

CHP’li belediyelerin yardım tırları bölgeye ulaştı

 

İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Mersin ve Aydın Büyükşehir belediyeleri ve İzmit Belediyesi hemen harekete geçerek bölgeye çok sayıda yardım malzemesi gönderdi.

 

Deprem bölgesiyle irtibata geçen ve bölge vekillerini yürütülen çalışmalara destek vermekle görevlendiren anamuhalefet lideri, CHP‘li belediyelere de deprem bölgesine intikal talimatı verdi.

Elazığ merkezli 6.8 büyüklüğündeki deprem nedeniyle, Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım ile telefonda görüşen ve ortaya çıkan tablo ile yürütülen çalışmalar hakkında bilgi alan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Elazığlılara geçmiş olsun dileklerini iletti.

Elazığ Milletvekili Gürsel Erol’la da görüşen ve Genel Başkan Yardımcısı, Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’yı yürütülen çalışmalara destek vermekle görevlendiren Kılıçdaroğlu’nun CHP’li belediyelere deprem bölgesine intikal talimatı verdiği duyuruldu.

‘İNTİKAL ETTİLER’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da talimatıyla belediyelerimizden deprem bölgesine kurtarma ve yardım amaçlı intikaller başlamıştır” dedi.

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Mansur Yavaş’ın talimatı sonrası 3 karavan, 1 çok maksatlı kurtarma aracı, 1 kurtarma aracı, 1 komuta otobüsü 2 adet hizmet aracı ve 3 K9 köpeği ve 1 K9 aracı olmak üzere 9 araç ve 40 personelden oluşan ilk ekip Elazığ’ya vardı. Öte yandan Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO ve Belpa mutfak görevlilerinden oluşan 9 kişilik ekibininde (2 şoför 1 teknisyen 2 aşçı 2 aşçı yrd ve 2 bulaşıkçı olmak üzere) Elazığ ve Sivrice’ye hareket etmek üzere olduğu ifade edildi.

12 BİN KAPİSETELİ EKMEK FIRINI

Yavaş, “12.000 kişi kapasiteli Halk Ekmek Seyyar Fırın aracımız Elazığ’a doğru yola çıkmış bulunmaktadır. Deprem bölgesinde üç öğünde 5000 vatandaşımıza sıcak yemek hizmeti sağlayacak olan BELPA ve EGO Genel Müdürlüğü mutfak ekiplerimiz yola çıkmıştır” dedi.

İBB DE YOLA ÇIKTI

İBB Başkanı İmamoğlu, İBB’nin arama kurtarma ekiplerini harekete geçirerek Sivrice’ye bir an önce yola çıkmaları için talimat verdi. İmamoğlu’nun talimatı üzerine 30 arama kurtarma ekibi Sivrice’ye yola çıkmak üzere harekete geçti.

İBB arama kurtarma ve yardım ekibinde, 10 itfaiye arama kurtarma aracı, 1 su tankı, 1 soğuk gıda kamyonu, 2 açık kasa kamyonu, 66 itfayie personeli, 8 ahçı, 8 şoför ve iki yardımcı personel görev yapacak.

3 BİN KİŞİYE YEMEK

Ayrıca her öğün 3 bin kişiye yemek çıkarabilecek ve en az bir hafta Elazığ’da kalacak olan yemek tırı da harekete geçti.

İBB’nin 85 personel, 15 araçtan oluşan bir konvoyu en geç, gece 24:00 itibariyle yola çıkarmış olacak.

İBB’nin bütün arama kurtarma ve yardım ekiplerinin, öğlen saatlerinde Sivrice ilçesine ulaşması planlanırken bir tünel aracı da uçakla Elazığ’a yollandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi: 

3 tam donanımlı konteyner

4 arama kurtarma aracı

4 sağlık aracı

1 komuta kontrol aracı

3 arama köpeği

35 personel

Adana Büyükşehir Belediyesi: 

4 itfaiye aracı

1 arama kurtarma aracı

8 hizmet aracı

40 personel

Mersin Büyükşehir Belediyesi: 

3 arama kurtarma aracı

2 arama köpeği

Gıda yardımı 11 personel

40 ARAMA VE KURTARMA PERSONELİ BÖLGEDE

Depremin meydana gelmesinin ardından Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankara Valisi Vasip Şahin olmak üzere depremden etkilenen illerin belediye başkanları ile görüşmeler gerçekleştirdi.

İlk etapta toplamda 9 araç ile birlikte 40 personelin bölgeye hem havayolu hem de karayolu ile sevki yapıldı. Deprem bölgesine ulaşan ekipler, arama ve kurtarma çalışmalarına  katıldı.

GIDA YARDIMI DA VAR

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, deprem sonrası yaptığı açıklamada, gıda yardımlarının da hazırlandığını söyledi.

Büyükşehir Belediyesi Seğmen Su tarafından bölgeye su sevki yapılırken, Halk Ekmek Fabrikası’nın hazırlıklarını tamamlamasının ardından 12 bin kapasiteli Halk Ekmek Seyyar Fırın aracı da Elazığ’a gönderildi.

Deprem bölgesinde günlük üç öğünde 5 bin vatandaşa sıcak yemek hizmeti sağlamak üzere ayrıca BELPA ve EGO Genel Müdürlüğü mutfak ekiplerinin araçlarla gönderildiği bilgisini veren Başkan Yavaş, “İlk andan itibaren valiliklerle ve belediyelerle irtibat içindeyiz. Battaniyeden gıdaya tüm ihtiyaçları karşılamak için ekiplerimizle birlikte hazırız” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir