Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

ALEVİ ÖRGÜTLERİ, OZAN ARİF‘İN PİR SULTAN ABDAL İLE AYNI KEFEYE KONULMASINA SERT TEPKİ GÖSTERDİ

ALEVİ ÖRGÜTLERİ, OZAN ARİF‘İN PİR SULTAN ABDAL İLE AYNI KEFEYE KONULMASINA SERT TEPKİ GÖSTERDİ

AHA – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bizi yine şaşırtmadı. Bugünkü grup toplantısında Alevilerin büyük tepki gösterdiği bir açıklama yaptı.

Sözlerine ırkçı – faşist Ozan Arif’e güzellemeler dizerek başlayan Kılıcdaroğlu, bununlada yetinmiyerek, Alevileri katledenlere övgüler düzen, onlara için marşlar yazıp besteleyen ve söyleyen ‘‘ Ozan Arif‘‘ adıyla bilinen Arif Şirin’in Pir Sultan Abdal’dan, Neşet Ertaş’tan, Aşık Veysel’den ve Aşik Daimi’den bir farkı olmadığını söyledi.
Konuşmasının arasında, Ozan Arıf’in ‘‘ ülkücü‘‘ isimli şirrinde okuyan CHP Genel Başkanı sayın Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasın şu sözlerle sürdürüdü:

“Aşıklar vardır. Ozanlar ve aşıklar halkın sesini sazlarıyla dile getirirler. Onların özelliklerinden birisi zulme karşı baş eğmezler. En büyük silahları sazlarıdır ve sözleridir. Bütün mücadeleyi bunun üzerine yaparlar. Sevgiyi, hoşgörüyü, haksızlığa karşı direnmeyi sözleriyle sazlarıyla dile getirirler. Böyle bir ozan hayatını kaybetti. Ozan Arif’e Allah’tan rahmet diliyoruz. Ozan Arif’in diğer ozanlardan hiçbir farkı yok. Aşık Veysel gibi, Pir Sultan Abdal gibi, Erzurumlu Emrah gibi, Neşet Ertaş gibi. Ölmeden önce dostlarına bir mektup yayınladı. O mektubun bir bölümünü sizlerle paylaşmak istiyorum. Hakkı bırakıp güya devletten yana, hatta hakiki devletten yana tavır koyduğunu sanan hızır paşalar yaşamıyor. Lakin Pir Sultan yazdıklarıyla söyledikleriyle bugün hala yaşıyor bunu akıllarından çıkarmasınlar. Bütün gönüldaşlarıma selam olsun diyor Ozan Arif. Biz de Allah’tan rahmet diliyoruz. dedi.

İlercilere, demokrat ve devrimcilere karşı yazıp bestelediği düşmanlık ve kışkırtma dolu olan marşlarıyla tanınan ve ülkücü faşist güçlerin sembol isimlerinden biri olan Ozan Arif‘in adının Pir Sultan, Aşik Daimi, Aşık Veysel ve Neşet Ertaş gibi Alevi halk ozanlarıyla yan yana getirilerek anılmasına Alevi kurumları ortak bir açıklama yaparak çok haklı bir tepki gösterdiler

‘‘ CHP Aleviler faşistleri dayatmaz‘‘ üst başlığıyla başlayan açıklmanın altına şu örgütler imaza attı:

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Alevi Bektaşi Federasyonu ve Bileşenleri, Alevi Dernekleri Federasyonu ve Bileşenleri, Alevi Vakıfları Federasyonu ve Bileşenleri, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Kültür Dernekleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Demokratik Alevi Dernekleri

Açıklam şöyle devam etti:

‘‘Kılıçdaroğlu önce, faşist Ekmeleddini sonra Madımak katillerinden Karamollaoğlunu dayattı, şimdi ise bir faşisti övüyor. Açıkça bize hakaret ediyor.
Pir Sultan Abdalım Can Göye Ağmaz
Haktan Emir Olmasa ı Rahmet Yağmaz
Şu Ellerin Taşı Bana Hiç Değmez
İllede Dostun Bir Tek Gülü Yaralar Beni
Cumhuriyet tarihi boyunca, Aleviler eşitlik, demokrasi, laiklik için mücadele ederken, ırkçı faşistler ülkemizin aydınlık yüzü gençlerimizi katletmişler, Devrimci gençlerin katillerine methiye dizmek ise Ozan Arif gibi faşist ırkçılara kalmıştır. Alevilerin yoğunlukla destek olduğu CHP’nin genel başkanı biyolojik de olsa Alevidir. Bu günkü grup toplantısında, Alevilerin, devrimcilerin, yani Maraş’ın, Çorum’un, Sivas’ın katillerine övgüler dizerek bizimde sabrımızı taşırmıştır.
Kılıçdaroğlu’ na sormak gerek, Ozan Arif bizim katillerimizi övdü, sen ise Ozan Arif‘i övdün, ne farkınız var?‘‘ denildi.

Alevi örgütleri yaptıkları ortak açıklamda, CHP’den özür dilemsini beklediklerin dile getirdiler:

‘‘Hiç kimsenin haddi değildir ki; bir katil övücü ile Pirimiz Pir Sultan Abdalı, Aşık Veysel’i, Aşık Daimi’yi aynı kefeye koysun.
“Hızır´ın Pir Sultan Abdal´a hizmeti ve müritliği yedi yıl sürer.
Hızır yedi yıl sonunda Pir Sultan Abdal´dan müsaade ister ve ´´Pirim bana himmet edin, ruhsat verin büyük adam olayım, bu bozuk düzene karşı çıkayım” der;
Pir Sultan Abdal ona ´´Hızır ben sana ruhsatta veririm, himmette, müsaade de ederim etmesine ama; sen büyük adam olunca kendini kaybedersin, aslını unutursun, yetiştiğin yeri unutursun, gelip beni bile asarsın” der.
Günümüz Hızır paşalarına gelsin…
Ülke demokrasi ve hukuktan uzaklaşmışken, ve ülkemizin çeşitliliği yok edilmeye çalışılırken demokrasiden, hukuktan ve adaletten söz eden partinin liderinin böyle bir söylemde bulunması manidardır. Bu partide siyaset yapan milletvekillerine, siyasi kadrolara sesleniyoruz. Bu söylemi içinize sindiriyorsanız size de söylenecek sözümüz var. “ Yürü bre Hızır paşa senin de çarkın kırılır, güvendiğin padişahın o da birgün devrilir.
Demokratik bütün kanalların kapatıldığı Türkiye’de, biz Aleviler açısından da bu seçimler büyük önem taşımaktadır. Çünkü 73 millete bir nazarla bakan, tercihini her zaman demokrasiden, laiklikten yana kullanan Alevi toplumu, her şeyin tekleştirildiği ve farklı inançların yok sayıldığı bir ülkede yaşamak istemiyoruz.
Alevi toplumu olarak tarih den bugüne kadar baskıcı yönetime karşı demokrasi güçlerinin yanında yer aldık. Alevi sivil toplum kuruluşları ve Alevi toplumu, içlerine sindirmedikleri birçok adaya ülkenin siyasi atmosferi değişsin diye bugüne kadar ‘kerhen’ destek vermişlerdi.
Her şeyin giderek birbirine benzetildiği, farklı inançların yok sayılarak silikleştirildiği ve önemsiz hale getirildiği bir sürece izin vermeyeceğiz. İktidarın zaten yok saydığı Alevilerin ve farklı inanç gruplarına sahip azınlıkların, Ana muhalefet tarafından da yok sayıldığını görmekteyiz.
Bizim de söyleyecek sözümüz var.!
Biz Aleviler, değerlerimiz ile oynanmasını asla kabul etmiyor ve özür bekliyoruz.‘‘ denildi.
Alevi Haber Ağı / İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir