Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABK Onursal Başkanı Turgut Öker’den 26 Şubat’taki davaya çağrı: Kurumumuza, davamıza, yolumuza hep birlikte sahip çıkalım

 

AABK Onursal Başkanı Turgut Öker’in ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ gerekçesiyle yargılandığı davanın duruşması 26 Şubat günü saat 10.00’da Kartal Anadolu Adliyesi 25. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

AABK Genel Başkanı olduğu dönemde Konfederasyon adına katıldığı etkinliklerde yaptığı konuşmalarda kurumun ilkelerini ifade ettiği için yargılandığını söyleyen Öker, “Kurumumuza, davamıza, yolumuza hep birlikte sahip çıkalım” sözleriyle davaya çağrıda bulundu.

“Sevgili canlar,
Son yıllarda mahkeme çağrılarıyla, mahkelemelere davet spotlarıyla karşınızda oluyoruz. Sanmayın ki biz bu mahkemelerden çekiniyoruz. Sanmayın ki biz ceza almaktan korkuyoruz. Bu yargılamalardan kişi olarak geri adım attığımızdan dolayı sizden yardım istiyoruz diye algılamayın. Toplumsal mücadelemizi beraber yürüttük. Dayanışma içinde olduk, el ele olduk.

Çağrımızın sebebi yargıdan korkmak, cezaevine girmekten korkmak değilse o zaman ne diye soracaksınız. Sebebi şu: Ben şu anda Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı iken, 2012-2015 yılları arasında mitinglerde, sempozyumlarda, panellerde, toplantılarda temsil ettiğim kurumun ilkelerini, amaçlarını açık açık her yerde olduğu gibi ifade ettiğimden dolayı yargılanıyorum.

Fiziki olarak bugün ben yargılansam da aslında bizim kurumumuz yargılanıyor. Bizim ortak davamız yargılanıyor. Ben kişi olarak ceza aldığımda girerim, aslanlar gibi yatarım, çıkarım. Ama bizim fikirlerimizin, amaçlarımızın yargılanmaya yönelik masaya yatırılması bile bizim hiçbir koşulda sineye çekmememiz, sessiz kalmamamız gereken bir durumdur. Kurumumuza, davamıza, yolumuza hep birlikte sahip çıkmamızı bekliyorum.

Fikirlerimiz, amaçlarımız cezaya çarptırılırsa göreceksiniz ki bundan böyle Konfederasyonumuza, Federasyonumuza, Pir Sultan’a, Alevi Kültür Derneklerine yani Alevi dünyasına hizmet eden bütün sözcülerimiz, bütün başkanlarımız yargılanacaktır. Buna fırsat vermemek amacıyla 26 Şubat günü saat 10.00’da Kartal Anadolu Adliyesi 25. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek davaya katılımızı bekliyorum, dayanışmanızı bekliyorum. Bu karanlık süreci hep birlikte mücadele ederek aşalım çağrımızdır.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir