Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Rakka’daki toplu mezarlardan 5 bin 700 cenaze çıkarıldı

IŞİD çetelerinin Rakka’daki işgali döneminde oluşturduğu 29 toplu mezarı tespit eden Rakka Sivil Meclisi, açtığı 25 toplu mezardan 5 bin 700 cenaze çıkardı.

Rakka’nın 2017’nin Kasım ayında IŞİD’ten temizlenmesinin ardından acil müdahale ekipleri kentte enkaz yığınları altından cenazelerin çıkarılması için çalışmalara başladı. Çalışmalar kapsamında IŞİD tarafından oluşturulan çok sayıda toplu mezar da bulundu.

Toplu mezarların açılmasının ardından, bazı toplu mezarlarda IŞİD çetelerine ait cenazelerin, bazılarında ise kadın ve çocuk cenazelerinin olduğu görüldü. Acil müdahale ekiplerinin verilerine göre açılan toplu mezarlarda içerisinde yabancı gazetecilerin de olduğu çok sayıda cenaze çıkarıldı. DNA testleri yapılmadığı için cenazelerin kime ait olduğu tespit edilemedi.

Toplu mezarların bir kısmı Fırat Nehri’nin kenarında bir kısmı da kent merkezinde, bazı toplu mezarlar da Bedo mahallesinde bulundu.

İnsanların gömülmesine şahit olan bazı kişilerin haber vermesi üzerine acil müdahale ekipleri söz konusu noktalarda çalışma başlattı. Çeşitli yerlerde açılan toplu mezarlardan 5 bin 700 cenaze çıkarıldı. Toplu mezarların tespit edilmesinin ardından uzman doktorlar ve adli tıp da mezarlardaki çalışmaları takibe aldı.

‘700 CENAZE TEŞHİS EDİLEBİLDİ’
ANHA’ya konuşan acil müdahale ekibi sorumlusu Yasir Xemîs, kentin özgürleştirilmesinin ardından çalışmalarına başladıkları bilgisini verdi. Rakka’da tespit ettikleri 29 toplu mezarın 25’ini açtıklarını ifade eden Yasir, “Toplu mezarlarda çoğunlukla topluluk önünde katledilen kişilerin cenazeleri bulunuyor. Bunların yanında kadın ve çocuk cenazeleri de var. Yerel kaynaklar yabancı kişilerin de katledildiğini söyledi. Bu kişilerin yabancı gazeteciler olma ihtimali var. Adli tıp doktorları çıkardığımız cenazelere otopsi yapıyor. Cenazelerin kime ait olduğu tespit edilmeye çalışılsa da DNA testi bulunmadığı için net sonuç elde edilemiyor. Şimdiye kadar 700 cenazenin kime ait olduğunu tespit edebildik. Bu kişilerin çoğunu üzerlerindeki belgelerden yola çıkarak teşhis ettik” dedi.

Etkin Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir