Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABK İnanç ve Yol-Erkan Kurulu: Türkiye’de yaşanan depremler sonucu 41 insanımız ve en son Van Bahçesaray’da yaşanan çığ sonucu 33 canımız hayatını kaybetti

 

Van- Bahçesaray kara yolunda meydana gelen çığ faciasında hayatını kaybedenlerin sayısı 33’e yükseldi. Dün akşam saat 17.00 sıralarında üzerine çığ düşen minibüste bulunan 5 kişinin cansız bedenine ulaşılırken, 6 kişi ise sağ olarak kurtarılmıştı. Minibüste olduğu değerlendirilen ve sabah saatlerinden itibaren devam eden 2 kişiyi kurtarma çalışmaları sürdürülürken ikinci defa çığ düştü. Şimdiye kadar 33 kişinin cansız bedenine ulaşılırken, yaklaşık 70 kişi de yaralı olarak kurtarılarak çeşitli hastanelere sevk edildi.
AABK İnanç Yol-Erkan Kurulu, Van Bahçesaray’da yaşanan çığ sonucu hayatını kaybeden  33 kişi için yazılı bir açıklama yaptı. ” Acılar paylaştıkca azalır. Türkiye’de yaşanan depremler sonucu 41 insanımız ve en son Van Bahçesaray’da yaşanan çığ sonucu 33 canımız hayatını kaybetti” denilen açıklamanın davamında, şu ifadeler kullanıldı:

”Canlara Hakk’tan rahmet yakınlarına ve tüm toplumumuza başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Bu tür acı ve kederlerin paylaşılması, geride kalan ailelerin acılarını elbetteki dindirecektir.

Alevi toplumu ve AABK İnanç Yol-Erkan kurulu olarak, yaşamını yitiren insanlarımızın, ailelerinin kederlerini paylaşıyoruz.Alevi inancımızın önemli inanç günleri olan Hızır ayında başka acıların ve kederlerin yaşanmamasını diliyoruz. Hızırın aşkına yapacağımız Cem erkanlarımızda bu tür doğa felaketi yaşamış yardıma muhtaç insanlarımıza, bir lokma sunmanız, kederli olan ailelerin acılarını bir nebze olsun dindirecektir.

Şimdiden sunacağınız lokmalarınızı Hakk kabul eylesin.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir