Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

PSAKD: ” DEVLET 27 YILLK ADALETSİZLİĞE DAVAM EDİYOR! ”

Resmi Gazete ‘nin bugünkü sayısında yayımlanan kararda AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Sivas Katliamı sorumlularından Ahmet Turan Kılıç hakkında af kararı verildiği duyuruldu.

2 Temmyz1993 yılında, Sivas’taki Madımak Oteli’ni ateşe vrerek 33 masum ve mazlum insanın katledenlerin elbaşlarından biri olan ve Sivas Katliamı davasında aldığı idam cezası ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına dönüştürülen Ahmet Turan Kılıç, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından  çıkarılan af ile serbes bırakıldı.

26 yıldır cezaevinde bulunan 86 yaşındaki Ahmet Turan Kılıç’ın sağlık sorunları ileri sürülerek AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı  Erdoğan tarafından af edilmesine Aleviler  tepki gösterdi.

‘‘ MADIMAK DAVASIDA, ZAMANAŞIMI‘‘ İÇİN ‘‘ HAYIRLI OLSUN‘‘ DİYENLER BİR KEZ DAHA BİZİ ŞAŞIRTMADI ‘‘

Pir Sultan Abdal Kültür Dereneği Genel Merkezi, bugün yaptığı yazılı açıklmada, Ahmet Turan Kılıç’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından  çıkarılan af ile serbes bırakılmasına ilişkin şu ifadeleri kullandı:

‘‘Devlet 27 yıllık adaletsizliğe devam ediyor. Türkiye Cumhuriyetinin AKP’li Cumhurbaşkanı,Madımak katilini “affederek” serbest bıraktı. Resmi gazetede yayımlanan kararda, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almış Ahmet Turan Kılıç’ın affedildiği bildirildi.
Bu karar başta Alevilere olmak üzere tüm çağdaş,demokrasi ve laiklik yanlısı milyonlarca insanın vicdanına indirilmiş bir darbedir. Serbest bırakılan affedilen bu zat, semah dönen çocukların, sanatçı, yazar ve aydınların yakılarak katlinden bizzat sorumludur.  ‘‘ denilen açıklamanın davamında, şu ifadelere yer verildi:

‘‘ BU KARARI ŞİDDETLE KINYORUZ ‘‘

Madımak davasında “zamanaşımı” için “hayırlı olsun” diyenler bir kez daha bizi şaşırtmadı. Aileler ve örgütümüzün 27 yıldır sürdürdüğü adalet arayışı devam edecektir.
Milyonlarca insanın vicdanında asla affedilmeyen bu katliam kadar bu katliamın üstünü örtmeye ve katilleri aklamaya çalışanlar da tarihin karanlık sayfalarında yerlerini çoktan alacaklardır. Madımak katliamını affetmek hiç bir vicdana sığmaz. Madımak milyonlarca Alevinin kırmızı çizgisidir. Bir devletin yapması gereken,adaleti sağlamaktır. Madımak,Cumhuriyet tarihinde yapılan en ağır ve en alçak katliamdır. Bu karar ile birlikte 27 yıldır sönmeyen ateş dahada büyütülmüştür.
Bu kararı tanımıyoruz.
Bu kararı şiddetle kınıyoruz.
Madımak Katliamı bir insanlık suçudur. Bu insanlık suçu insanlık vicdanında kapanmaz ve unutulmaz bir yara açmıştır. O yüzden bu katilin bir oldu bitti ile affedilmesini kesinlikle kabul etmeyeceğiz. Bu adaletsiz, haksız ve hukuksuz kararı bulunduğumuz her yerde teşhir edip halkımıza duyuracağız.‘‘

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir