Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

FIRINCI DEYİP GEÇME

 

Yeni evlenmişim, işsizim iş kovalıyorum, ara işlerde çalışıyor evi geçindirmeye çalışıyorum, zaman içerisinde bir şans doğdu sıfırdan yapılan bir binanın altında pek’de işlek olmayan bir bölgede, bir büfe buldum, lahmacun tavuk, İtalyan pizası sataabilecegim bir büfenin sahibi oldum. İşin garibi param yok işide bilmiyorum, o günlerde iki Almanya’nın birleşmesiyle Dogu Alman iş gücü hem ucuz;hem kalifiye ellemanı çok, Alman iş yerleri kendi millettine öncelik tanıyor,tazminatı verilen,veya tazminatını alan “Türkler hemen gastronomi işine giriyor. Yabancılar arasında moda olmuştu,işlek yerde dükkan açanlar iyi paralar kazanıyor, benim gibi işi bilmiyen, körlemeye işe dalanlarda batıp elde avuçdakinide kayıp ettikleri gibi birde borçlanıyorlardı.

Belli  bir zaman sonra hamur yogurmayı,İtalyan yemeklerini , Gaziantep lahmacunu yapmayıda ögrendim, etrafda reklam olmaya başlayınca,büfe yavaş ;yavaş kendini çevirmeye başladı. Bizim millet bilğisi olsun veya olmasın her konuda fikir yürütmeyi sever, akıl verir, birde üç beş kuruş parası varsa,işi seni aşağılamaya kadar götürür.Böyle bir müşterim vardı, içeri girdimi “usta ordan beştane lahmacun yapsana”taze olsu,etini nerden alıyorsun?

Helal’mi? Antep usuli’mi ? Daha bir çok soru? Tabi zaten kısıtlı olan müşteri sayısı, herkesle iyi geçinmeye çalışıyorum,içten içede, adamın içeri girip, ustaaa patlat iki lahmacun; üç dürümü demesinede sinir oluyordum. Bu arada sivil toplum örgütlerinde’de fahri olarak görev yapıyorum. Berlinin en büyük sivil toplum örgütü olan  TBB (Berlin Brandenburg Türkiye Toplumu) yönetim kurulu üyesiyim,bize baglı en az yirmi ile otuz arasında sivil toplum dernekleri var,Danışmanlık,Avukatlık,daha bir çok hizmeti ücretsiz veriyoruz.

Yönetim kurulu toplantımızın olduğu böyle bir günde zil çaldı,Arkadaşlara ben açarım Siz devam edin dedim, Kapıyı açtım,içeri benim ukala müşterim girdi,hayırdır usta yaaa seninde’mi Avukatlık işin var? ”’Bunlar iyi…. kağıt kürek işlerini parasız yapıyorlar” diye  soru yagmuruna tutuldum!

Bozuntuya vermeden, şu odada isim listesi var ismini oraya yaz! Görüşmek için seni çagıracaklar deyip, onu diğer odaya yönlendirip, ben yönetim kurulu yazan odadan içeri girdim. Neyse bizim işimiz bittiginde herkes dağılmış ,geç saat olmuştu.ikinci gün saat sekiz büfeyi açtım,önlüğümü taktım,başladım hamurumu yoğurmaya o arada benim müşterim merakdan çatlamış ölmüş’sabahın köründe damladı.

Amanıın bir kibar, bir kibar, usta patlatt iki lahmacun diyen adam gitmiş” yerine bir melek” gelmiş.

Ali bey Siz orda ne yapıyorsunuz,

Yönetim odasına girdiniz diye sorunca? Bende yönetim kurulu üyesi oldugumu söyledim,beni bir süzdü,önlüğümü göstererek,fakat siz lahmacun yapıyorsun ,nasıl olur deyip yakıştıramamıştı. Bende o işin; bu işime bir engel oluşturmadığını anlatsamda anlamadı,fakat o olaydan sonra bana karşı kibar davranmaya,bazende bazı konuları danışmaya gelirdi.

Hani o begenmediğiniz Küba

7,7 depremle sarsılıyor,bir kişinin burnu kanamıyor, üç beş bina zarar görüyor,benim memlekettimde 6,4’lük deprem oluyor, sekiz bin hasarlı bina, onlarca ölü, yüzlerce yaralı,memleketti bu hale getirip,deprem vergilerine el koyanlar, har vurup harman savuranlar, darbe olur milletti sokaga dökenler, ekonomik kriz olur, yastık altındakilerini çıkarın diyenler,alınan deprem vergileri sorulduğunda? Hesab vermeye zamanımız yok diyenler, Kızılayın bağışlarını, milyon; milyon Ensari Vakıflarına peşkeş çekenler, milyon dollarlar aktaranlar, üstümüzü unlu; ellimizi hamurlu görünce, siz bizi kerizmi sandınız, benim ukala müşterimdende betersiniz, kendinizi millettin üstünde görüyorsunuz, zamanı gelince yargı önünde hesap vereceksiniz.

 

Ali Sönmez

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir