Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

DUVARLARI DELEN ÇİZİMLER: ÖZGÜRLÜK KARİKATÜRLERİ

Alirıza GÜLER / DUİSBURG

ALMANYA ’nın Duisburg şehrinde, “Görülmüştür” projesinin Türkiye Cezaevleri’nden topladığı özgürlük temalı karikatürler sergilendi.

Türkiye Cezaevleri’ndeki tutuklu ve hükümlülerle mektuplaşmak, yazıyla sözle iletişim kurmak, hukuk dışı ihlallere dikkat çekmek için bir grup gönüllü aktivistin oluşturduğu “Görülmüştür” isimli projenin “Özgürlük Temalı Mahpus Karikatürleri”, Duisburg Gençlik Kültür Derneği salonunda Yeni Kadın Dergisi’nin organizesi ile sergilendi. Sergide büyük zorluklarla çizilen ve dışarı çıkartılabilen 21 tutuklu ve hükümlünün özgürlük hayallerini çizdiği 70 karikatür bulunuyor.

Duvarları Delen Çizimler
11 Kentte Sergilendi

“Hapisteki çizerlerin düşlerinin dışarı ulaşmasını amaçladık” diyen “Görülmüştür” ekibinden, serginin düzenleyicisi Adil Okay sergi hakkında yaptığı açıklamada, “50 kadar tutsak çizer ve ressama ulaşmaya çalıştık. Bize özgürlük temalı resimler yollayın dedik. Aylarca uğraştık. Mektuplar, çizimler yırtıldı veya kayboldu. Adeta demir parmaklıklardan sızarak bu imgeler bize ulaştı. Dört ay sonra 70 karikatürü toplayabildik. Bunları da “Duvarları Delen Çizimler” adıyla 11 kentte sergiledik. Şu anda da Ankara Barosu’nda sergileniyor” şeklinde konuştu.

Masraflar İmece Usulü

Cezaevi yetkililerinin çıkarttığı engellere de değinen okay, “Cezaevlerinde sanatla uğraşmak çok zor haliyle. Birçoğuna renkli kalem sokulmuyor. Çalışmalarını sebzelerden sağladıkları renklerle çizenler bile oldu. Biz elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. “Görülmüştür” ekibi olarak karşı olduğumuzdan herhangi bir fon almıyoruz. Masrafları imece usulü kendi aramızdaki dayanışmayla çözüyoruz” dedi.

Serginin Stuttgart, Frankfurt ve Duisburg’la devam eden Avrupa Turnesi talep olduğunda devam edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir