Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Viyana’da; “Ne O’yuz, ne de Bu! Biz ALEVİYİZ” dedik.

 

Aleviler için kutsal kabul edilen Hızır ayında, Viyana’daki Hızır Cemi’nde, 7’den 70’e biraraya geldik, deyişlerimizi söyledik, semahlarımızı döndük, lokmalarımızı paylaştık.

Pirin darına durarak Hızır’ı çağırdık.

Dayanışmayı, paylaşmayı temsil eden Bozatlı Hızır’ın, kendisine sığınanların umudu, kalkanı olmasını diledik.

Doğru düzgün bir bayram günü bile olmayan biz Aleviler olarak, Hızır Cemi’ni bayram günü belledik.

Her muradı veren, her haneye giren, her derde derman olan, halden anlayan, kanaatkar olan, seven sevilen, mum gibi yanıp aydınlatan, aşk gibi sevdalandıran, mutlulukla güldüren, zoru başaran, dağları aşıran, çiğ lokmayı pişiren, gamı kederi unutturan Bozatlı Hızır, Viyana’da da bizleri sevindirdi.

Mutluyuz, çünkü Viyana’da ki Hızır Cemi’nde YOL başka bir inancın değerleriyle anlatılmadı ve başka bir inancın içinde eriyip kaybolmasına izin verilmeyeceği kararlı bir dille anlatıldı.

Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu ve Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’nun birlikte düzenledikleri 1. Avrupa Alevi Kurultayı’nda, Alevi öğretisi inançsal, akademik ve kurumsal boyutlarıyla ele alındı.

Kurultaya farklı coğrafyalardan çok sayıda Alevi kurum temsilcisi, araştırmacı, akademisyen, yazar ve Alevi-Bektaşi Anası, Dedesi, Babası, Yol-Erkân hizmeti yürütenler katıldı.

Şundan kesinlikle eminiz ki; Viyana’da bir olunarak sevginin, hoşgörünün dili konuşularak, paylaşmanın erdemi ve dayanışmanın önemi herkese gösterildi.

Viyana’da düzenlenen 1. Avrupa Alevi Kurultayı’na katılanlar direne direne çoğalıp, umudun ve cesaretin temsilcileri oldular.

YOL’a bağlı kalarak; yenilendiler, güçlendiler, yeni söylemler geliştirdiler.

Mücadelelerinin, çabalarının, daha yaşanılabilir bir dünya için olduğunu hep bir ağızdan haykırdılar.

Barış, özgürlük, eşitlik talep ettiklerini, varoldukları topraklarda hep beraber, kardeşçe paylaşım istediklerini söylediler.

Aleviliğin kendine has öğretileri, kurumları, ritüelleri olan özgün ve kadim bir inanç sistemi olduğunun altını bir kez saha çizdiler.

Örgütlü bir toplum olarak Alevilerin esas hedefinin, demokratik-laik bir sistemde, amasız-fakatsız eşit vatandaşlar olarak yaşamak istediklerini yüksek telden dillendirdiler.

Ve en önemlisi de, Viyana’dan :

“Eşitlik olmadan kardeşlik olmaz. Zalime el açarak adalet sağlanmaz. Bozuk düzende sağlam çark olmaz” dediler.

YOL’umuzun gereğini, her ne pahasına olursa olsun yerine getiren Canlara AŞK OLA..

Erdal Kılıçkaya
Genel Sekreter
Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu
AABK
Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu
FUAF YK Üyesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir