Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Ataşehir Cemevi: “Alevilerin Hak Mücadelesinde Yeni Yol ve Yöntem Arayışları” Çalıştayı örgütlüyoruz.‘‘

PSAKD Ataşehir Şube ve Cemevi 14 – 15 Mart  tarihlerinde çalıştay düzenliyor.  Ataşehir Cemevi, Erdal Eren Kültür Merkezi’nde düzenleyeceği çalıştayla ilgili  yazılı bir açıklama yaptı.  ” Bugün alevi hareketine yönelik sistemli, örgütlü bir saldırı var, bu saldırılara aynı örgütlü ele alışla cevap olunamıyor. Cevap olabilmek için soruları doğru kaynaklara sormayı kendimize rehber edinerek; “Alevilerin Hak Mücadelesinde Yeni Yol ve Yöntem Arayışları” başlığıyla iki gün sürecek Çalıştay örgütlüyoruz‘‘ ifadelerinin yeraldığı yazılı açıklamanın davamında, çalıştaya ilişkin şunlar kaydedildi :

‘‘Bir yandan merkezi hükümetler, diğer yandan yerel idareciler, Alevi hareketini denetim altına almak, dahası siyasi emelleri uğruna tasarımlamak istiyorlar. DİB başkanı yanında Kuran ile Cemevleri ziyaretlerine aralıksız devam ederken, büyük Alevi kurumlarından birinin genel başkanı ülkenin başına türlü belayı musallat etmiş faşist bir politikacının siyasi partisinde merkezi görevler alabiliyor. Bu pratikler bize Alevi kurumlarının toplumun ihtiyaçlarına cevap verebilir hale gelebilmesi için Alevi inancına ve geleneklerine uygun bir yapılanmaya girmesi acil bir ihtiyaç olduğu fikrine daha fazla yoğunlaşmayı dayatıyor.

Hareketimizin tepeden tırnağa yenilenerek, çağımızın ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde re-organize olması, taleplerinin güncellenerek kolektif hakların kalıcı kazanımı noktasında kendine güçlü bir mücadele hattı kurmasının günün olmazsa olmaz ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Bu minvalde son yıllarda yapılan çok yönlü tartışmalar ve hatta bizlerinde kimi zaman parçası olduğu toplantılar, Kurultaylar, Çalıştaylar vb. gerçekleşmektedir. Her ne kadar henüz pratik fayda vermese de bu türden çalışmaları meselelerin irdelenmesi ve çözüm aranması noktasında değerli görüyoruz.

1- Demokratik Alevi Hareketinin Doğduğu Koşullar ve Mücadelesi,
2-Alevilerin Güncel Sorunları ve Talepleri,
3-Alevi Hareketinin Bugünkü Durumu ve Geleceğin Örgütlenme Yöntemleri

Omurgasını bu üç başlığın oluşturduğu Çalıştay; Demokratik Alevi Hareketinin dünden bugüne masaya yatırılarak kritik sorulara kritik yanıtların aranacağı bir süreci hedeflemektedir.

Çalıştay’ı örgütleyerek, derinlikli tartışmalar yaratmak, bunun sonucunda verimli çıktılar elde etmek ve kurulacak yeni dönemin yol haritasına katkıda kendi gücümüz, imkânlarımız dâhilinde katkı koymayı hedefliyoruz.

Bu nedenle siz değerli Canları iki gün sürecek Çalıştay’ımızda gönülleri birlemeye, hasbihal etmeye, birlikte konuşup, birlikte eylemeye çağırıyoruz.‘‘

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir