Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABK’den ırkçılığa karşı birleşik mücadele çağrısı

AHA- Almanya’nın Hessen eyaletindeki Hanau kentinde salı gecesi geç saatlerde göçmenleri hedef alan  ırkçı terör saldırısında 9 kişi hayatını kaybetmişti. Saldırıda hayatını kaybeden 9 kişiden 5‘inin  Türkiye kökenli olduğu açıklandı. Irkçı katliamın ardından diğer göçmen örgütleri gibi Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu da hemen harekete geçti. Irkçı terör saldırsıyla ilgil yazılı bir açıklama yapan AABK, kendisine bağlı olan  tüm  Cemevlerini ırkçlık karşıtı mücadeleye aktif  bir şekilde katılmaya cağrıdı.

‘‘ EN ÖNEMLİ TEHDİT VE TEHLİKELERDEN BİRİ BURNUMUZUN DİBİNDEDİR!‘‘

AABK, üyelerini bulundukları şehirlerde demokrasi güçlerinin düzenleyeceği ırkçlık karşıtı gösteri ve etkinliklere katılmaya, ırkçı – faşist çetelere karşı diğer göçmen kuruluşları ve ırkçılığa karşı mücadele eden Alman kurmlarıyla birlikte güçlü bir ses çıkarmaya çağırdığı açıklamasında, şu ifadelere yer verdi:

“ Almanya ve Avrupa genelinde ırkçı saldırılar her geçen gün artarak büyüyor. Ortadoğu´da yaşanan kirli savaşlar ve ölümler doğal olarak beraberinde zoraki göçlere sebep  oldu. Göçlerin daha çok Avrupa kıtasında olması birçok dengenin değişmesine sebep oldu.

Özellikle sağcı partiler göçten kaynaklı ortaya çıkan sorunları da bahane ederek popülerist politikalara sarıldılar. Sağcı, ırkçı politikalar katliamların olmasına sebep olan önemli gelişmelerden bir tanesidir. Irkçı, faşist saldırılar göçmenler açısından büyük bir tehdit olduğu gibi doğal olarak bizler için de ciddi bir tehlikedir. Hanau katliamı bir kez daha gösterdi ki, en önemli tehdit ve tehlikelerden biri burnumuzun dibindedir‘‘ ifadesini  kullandığı  açıklamada, ırkçılığın bütün Avrupa da büyük artış kaydettiğine dikkat çekti  ve şunları ifade etti:

‘‘IRKÇILIĞA VE GERİCİLİĞE KARŞI MÜCADELE HATTİNİ GÜÇLENDİRMELİYİZ!‘‘

‘‘Irkçılık !!!

Geleceğini bundan sonra Avrupa kıtasında konumlandıran Avrupalı Aleviler olarak, bu tehlikeye karşı kayıtsız kalamayız. Bu bağlamda AABK´mıza bağlı tüm AKM-Cemevlerimiz bulundukları  şehir ve bölgelerde ırkçı, faşist, yabancı düşmanlığına karşı yürütülen tüm platformlarda mutlaka yerini almalıdır ve tüm gücüyle destek vermelidir. Ayrıca siyasi parti, sendikalar, sivil toplum kuruluşlarıyla daha sıkı irtibatlar geliştirilmeli ve ortak eylemler organize edilmelidir. Avrupa´nın her köşesinde ırkçılığa ve gericiliğe karşı mücadele hattını güçlendirmeliyiz.

Göstereceğiniz duyarlılık ve çabaya şimdiden teşekkür ediyoruz.‘‘ dedi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.