Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

26 Şubatta Turgut Öker yeniden yargı karşısında

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK)  Onursal Başkanı 25. dönem HDP eski Milletvekili Turgut Öker  26 Şubat Çarşamba günü İstanbul’da Anadolu Adalet sarayında yeniden yargı karşısına çıkacak.

Turgut Öker  2012 ve 2015 yıllarındaki yaptığı konuşmalar ve sosyal medyadaki paylaşımları  nedeniyle Türkiye’ye giriş yaptığı sırada gözaltına alınmış , ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılmış ama çifte vatandaşlığa sahip olmasına rağmen yurt dışı yasağı konmuştu. Kendisiyle konuştuğumuz, hakkında Yurtdışına çıkma yasağı konulan AABK eski Başkanı Turgut Öker çarşamba günkü duruşmasıyla ilgili olarak şunları söyledi; : ” Bu baskılar beni yıldıramaz. Ben bir Alevi kanaat önderi olarak yüzyıllardır bizi ezen, yok sayan, inancımızı , kültürümüzü, aşağılayan, onu özgürce yaşamamızın önüne set çeken, insanlarımızı Maraş’ ta, Sivasta, Gazi’ de, Gezi’ de katleden zihniyeti  eleştiri ve ahlak kuralları içerisinde her kurumun başkanı gibi eleştirdim, lanetledim geçmişte . Ben o zamanlar en demokratik hakkımı kulandım. Bunun neresi yanlış ve suç sayılıyor? . Maraş, Hatay ve İstanbul’ da yaptığım konuşmalarda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ a hakaretten dolayı yargılanıyorum.” dedi.

 Yargılanarak susturulmak isteniyorum 

Kendisini mahkum etmek için mahkemenin bir çok yolu denediğini  belirten Turgut Öker ” 2012  ve 2014 te yaptığım açıklamaları, paylaşımları suç unsuru olarak şimdi önüme koyuyorlar. 8 yıl geriye dönük araştırmalarla yeni dosyalar açıyorlar. 26 Şubattaki duruşmadan hemen sonra 20 Mart tarihinde aynı içerik sadece farklı başlıkla hakim karşısına çıkacağım. Benden suçlu üretmek istiyorlar. Amaçları beni susturmak, siyasi kararlarla mahkemeleri birleştirerek beni mahkum ederek hem güçlü, örgütlü  Avrupa  Alevi hareketine ve hemde Türkiyedeki Alevilere gözdağı vermek . Ama bugün bizi haksızca yargılayanlar yarın mutlaka gerçek adalete hesap vereceklerdir ”

Avrupa’ da ve Türkiye’ de Öker için geniş dayanışma çağrıları ve açıklamaları yapıldı

 26 Şubat 2020 , saat 10:00 da İstanbul Kartal’ daki duruşma öncesi Avrupadaki Alevi Kültür Merkezleri ve Türkiyedeki Alevi Kurumlarından , sayısız Cemevinden  ” Turgut Öker yalnız değildir. Alevilerin taleplerini dile getirmek suç değldir ” sloganıyla sosyal medyada binlerce kişinin paylaştığı Turgut Öker’ le dayanışma çağrıları yapıldı ve Öker hakkındaki davaların düşmesi, yurtdışı yasağının bir an evvel kaldırılması talep edildi.  Çarşamba günü İstanbuldaki duruşmaya dayanışma amacıyla Avrupa’ dan aralarında AKM ve başka STK yöneticileri, Alman ve Türkiyeli seçilmiş  siyasetçiler,  Aydınlar ve Hukuçulardan oluşan 100 ün üzerinde insanın gelip duruşmayı izlemesi bekleniyor.

Mehmet Tanlı

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir