Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Turgut Öker’in duruşması 29 Nisan’a ertelendi

AHA – Hakkında yurtdışına çıkış yasağı olan  Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turgut Öker’in bugün bir kez daha hakim karşısına çıktı. Öker’in yargılandığı davanın karar duruşması, İstanbul-Kartal Anadolu Adliyesi 25. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecekti. Katılımın yoğun olmasından dolayı  duruşma 25. Asliye Ceza Mahkemesi yerine, Şehit Hakan Kılıç Konferans salonuna alındı.

Duruşmaya Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ( AABK) Eşit Başkanı Nevin Kamilağaoğlu, AABK bileşenleri ABF‘lerden  gelen çok sayıda yönetici, AAGB Başkanı Nadir Bal, Alevi Bektaşi Federasyonu Zeynel Odabaşı,  Alevi Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı Celal Fırat, Madımak Oteli Katliamı’nda kardeşini kaybeden Serdar Doğan ve arkadaşları, HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen, HDP Milletvekili Musa Pir, HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, Sol Parti’den Alper Taş, Avrupa’dan parlamenterler, Sol Partı Federal Almanya Parlamentosu Milletvekili Gökay Akbulut, Alman akademisyenler,  Almanya, İngiltere, Fransa ve Avusturya’daki Alevi Kültür Merkezleri‘nden ve Türkiye’deki Cemevleri‘nden gelen çok sayıda örgütlü Alevi duruşmaya katılarak Turgut Öker’e destek verdi.

TURGUT ÖKER’İ YARGILARSINIZ AMA ALEVİLİK YARGILANMAZ! ”

AABK adına düzenlenen etkinliklerde yaptığı konuşmalarda Cumhurbaşkanına hakaret ettiği ve  2012 -2015 yılları arasında sosya medya  paylaşımlarında terör örgütü propagandası yaptığı  iddiası ile yargılanan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turgut Öker bugün bir kez daha hakim karşısına çıktı.

AABK Onursal Başkanı Turgut Öker, Şehit Hakan Kılıç Konferans salonunda görülen duruşmada yargılyanları yargılayan bir savunma yaptı. “Turgut Öker’i yargılarsınız ama Alevilik yargılanamaz. Aleviler olarak bizler, Berkin Elvan gibi genç çocuklar yaşamını yitirdiğinde, bir Alevi kurum temsilcisi olarak buna sessiz kalamazdık” ifadelerini kullandığı savunmasının davamında şunları kaydetti:

“Ben 30 yıldır Alevi kurumlarında başkanlık yaptım. Alevilerin vicdanı var, adelet duygusuna sahipler. Berkin Elvan cinayetine sessiz kalamazdım çünkü bu cinayet Alevilere yönelik işlenen bir cinayettir. Buna sessiz kalamazdım. Ayrıca Alman halkı için Hitler neyi ifade ediyorsa, Yavuz Selim de bizim nezdinimizde odur. Yapılan bir köprüye onun adının verilmesine tepkisiz kalamazdım. Tarihteki en büyük Alevi katliamının sorumlusu olan bir kişinin masum gösterilmesine sessiz kalamazdık. Buna tepki göstermek insan olmanın bir gereğidir. Burada yargılanan ben değilim burada Alevi toplumu yargılanıyor. Bu zulümdür, bu zulmün bir an önce bitmesini istiyorum.

Erdoğan’a hakaret iddiasıyla yargılanıyorum. Erdoğan milli görüş hareketinin kadrosuydu, zaman zaman bir çok etkinlikte bir araya gelmiş biriyim ama bugün o Cumhurbaşkanı ve dokunulmazlık zırhına sahip. Ben ise yargılanıyorum, bunu kabul edemiyorum. Ceza verilecekse bu kabulumdur bir an önce ne uygun görülüyorsa onun kararı verilmeli ve bu zulmün bitmesini istiyorum‘‘ dedi.

” BU DAVA MERKEZİ BİR ŞEKİLDE YÜRÜTÜLÜYOR! ”

Bugünkü duruşmada,  Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turgut Öker’in Avukatı Seyit Sönmez, bugün görülen duruşmada savunmasını gerçekleştirdi.

Türkiye’de ve Avrupa’da Alevilerin SETA Vakfı üzerinden fişlendiğini belirten Sönmez, Vakfın Erdoğan ile ilişkisinin altını çizerek yine Vakfın hazırladığı bir rapora pek çok ismin fişlendiğini belirtti.

Sönmez, Öker’in sembol bir isim olarak yargılandığını ise şu sözlerle ifade etti: “Turgut Öker’i şahıs olarak kimse tanımayabilir ama Alevi hareketine en çok katkı yapmış isimlerden biridir ve devlet bunu çok iyi biliyor. Dolayısıyla Turgut Öker’in sembol olarak seçilmesi çok önemli. Bu dava merkezi bir şekilde yürütülüyor.”

2012’de yapılan paylaşımların gerekçe gösterildiğini belirten Sönmez, “Ortada bir suç şüphesi görülerek başlatılan bir soruşturma yok. Turgut Öker gibi iktidarı rahatsız eden isimleri tespit edip ona suç yaratıyorlar” dedi.

Sönmez konuşmasına şu ifadeleri kullanarak devam etti: “Tayyip Erdoğan’ın avukatına çağrı kağıdı gönderdiniz ancak avukat dosyaya vekalet koymamıştı. Yargıç durumdan vazife çıkarıp müşteki avukatına vekalet gönderiyor, başka davalarda bunu yapıyor musunuz?” diye sordu.

Zeynel Özen paylaştı: 26 Şubat 2020 Çarşamba

TURGUT ÖKER’İN DAVASI 29 NİSAN’A ERTELENDİ

Cumhurbaşkanına hakaret iddiasıyla yargılanan ve hakkında yurt dışı yasağı olan AABK Onursal Başkanı Turgut Öker bugün hakim karşısındaydı. Öker’in, Şehit Hakan Kılıç Konferans salonuna alında görülen duruşması 29 Nisan’a ertelendi.

Haber Merekzi

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.