Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Elektrik borcu olmayan cemevinin elektriğini kestiler

 

Aydın’ın Köşk ilçesinde bulunan cemevinin elektrikleri dağıtım firması tarafından kesildi. Cemevinin elektrik borcu bulunmadığı ve firmadan alacaklı olduğu öğrenildi. Elektriklerin kesilmesine tepki gösteren vatandaşlar cemevinin önünde toplandı.

Köşk ilçesi Başpınar mevkiinde bulunan Köşk Cemevinin elektrikleri firma tarafından kesildi. Mesainin bitmesine yakın yapılan kesme işleminin gerekçesi olarak cemevinin abonelik sözleşmesinin bulunmadığı öne sürüldü. Cemevinin elektrik borcu olmamasına rağmen elektriklerinin kesilmesine tepki gösteren vatandaşlar firma yetkisinin cemevine gelerek açıklama yapmasını istedi.

Cemevinin önünde toplanarak yaşananlara tepki gösteren yüzlerce vatandaş, yapılan kesme işleminin art niyetli olduğunu öne sürdü. Cemevinin önüne Köşk Belediye Başkanı Nuri Güler,emniyet amiri, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş geldi. Firma yetkililerin gelen tepkiler üzerine elektriği açma kararı almasını kabul etmeyen vatandaşlar, bir süre elektriklerin açılmasına müsaade etmedi. Daha sonra Köşk Cemevi Kültür ve Alevi Derneği Başkanı Yasin Koçak ile yapılan görüşmeler sonrasında firma çalışanları elektrikleri açarak cemevinden ayrıldı.

Alevi Derneği Başkanı Yasin Koçak : “Borcumuz yok, art niyetli olduğunu düşünüyoruz”

Konuyla ilgili açıklama yapan Köşk Cemevi Kültür ve Alevi Derneği Başkanı Yasin Koçak, “Ben Bodrum’dayım. Ayın 17’sinde Aydem‘e  gittim. Elektrik parası ödedim. 14 lira bir borcumuz vardı. Bugün bir arkadaşım aradı, elektrik kesilmiş dedi. Borcu yok diye cevap verdim. Müşteri hizmetlerini aradım, Köşk’teki bir şef vardı onu aradım. Abone numarasını istedi. Attım, baktı 5 kuruş borcunuz yok dedi. Sözleşmemizin iptal edildiği nedeniyle elektriklerimizi kesmişler. Gerekçe ne olursa olsun, burası ibadethane. Bazen 2’de 3’de cenazelerimiz geliyor. O esnada morgda cenazemiz de olabilirdi. İhtarnamede bulunmadan elektriğin kesilmesi bizi düşündürdü. Kasıt olduğunu düşünüyoruz. Hiçbir ibadethanenin elektriğinin kesilmesine razı gelmeyiz. Halk duyduğu zaman toplandı. Belediye Başkanı, Emniyet Amiri, siyasi partiler, basın mensupları elektriği açmaya geldiler. Vatandaşlar izin vermedi. Sonra ben Belediye Başkanı ile görüştükten sonra iyi niyetine istinaden elektriği açmalarına izin verdik. Bunun da peşini bırakmayacağız. Mahalle Muhtarı yetkilileri arıyor. Oranın abonesi yok diyorlar. Yaklaşık 10 yıldır o kurum hizmet veriyor. Abonesi olmadan bir yer nasıl fatura ödüyor? Tek bir kuruş borcu yok bu kurumun. Bu tamamen uydurma, art niyet olduğu kesin. Ödeme talep etmediler, bizim alacağımız var AYDEM’den 60-70 lira, onu bile gidip alamadım. Genel Merkez bazında yasal süreç başlatacağız” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Gazete Aydın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir