Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

HDP’den ‘ortak İdlib bildirisi’ ile ilgili açıklama

AK Parti, CHP, MHP ve İyi Parti tarafından, İdlib saldırısı ile ilgili yayınlanan bildiriyi imzalamayan HDP “İdlib felaketini toplumun gözü önünde ve açıkça tartışmıyor; giderek ağırlaşan bedellerin hesabını sormaya yanaşmıyor; ama onun yerine partiler ortak kınama bildirisi yayınlıyor. Bu, samimiyetten tamamen uzak bir tutumdur” açıklaması yaptı.

 AHA- Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) AK Parti, CHP, MHP ve İyi Parti, 33 askerin yaşamını yitirdiği İdlib saldırısını ortak bildiri ile kınadı. Bildiriyi imzalamayan HDP konu ile ilgili yazılı açıklama yaptı. HDP Grup Başkanvekilleri Fatma Kurtulan ile Saruhan Oluç imzası ile yapılan açıklamada, HDP’nin neden bildiriyi imza atmadığı 2 nedenle açıklandı.

Açıklamada bildirinin neden imzalanmadığı şöyle ifade edildi:

“1. Suriye’deki yanlış politikaların sahibi olan iktidar ittifakı ile hiçbir şey olmamış gibi İdlib felaketini birlikte kınamayı doğru bulmuyoruz. Hayatını kaybeden, İdlib topraklarına düşen her gencimiz için çok üzgünüz, onlara rahmet ve ailelerine, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Ama bunu bütün siyasi sorumluluğu taşıyanlarla beraber yapmayı uygun görmüyoruz.

  1. Meclis bütün taleplere rağmen olağanüstü toplanmıyor, olağan bir durumla karşı karşıyaymışız gibi davranılıyor; İdlib felaketini toplumun gözü önünde ve açıkça tartışmıyor; giderek ağırlaşan bedellerin hesabını sormaya yanaşmıyor; ama onun yerine partiler ortak kınama bildirisi yayınlıyor. Bu, samimiyetten tamamen uzak bir tutumdur.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir