Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABF: ırkçı saldırıda hayatını kaybedenlerin katledildiği yerlere çelenk bıraktı.

AABF Yönetim Kurulu, Almanya’nın Hanau kentinde toplandı. Genişletilmiş yönetim kurulu toplantısından önce AABF Genel Başkanı  Hüseyin Mat, AABF Genel  Yönetim Kurulu üyeleri, AABF  İnanç  Kurulu başkanı, bölge başkanları, gençlık ve kadın örgütünün temsilcileri,  kültür sanat kurulundan yöneticiler, disiplin ve denetleme kurulu üyeleri   ile Hanau Cemevi  Yönetim Kurulu  ve üyeleri  hep birlikte, 21 Şubat 2020 günü  ırkçı kişi veya kışlerin göçmenlere ait olan ‘Nargile Bar’a ve diğer bir mekana düzenledikleri saldırda hayatını kaybedenlerin anısına, katliamın yapıldığı iki farklı mekana çelenk bırakılarak ırkçılığa karşı mücadelenin önemine dikkat çektiler.

” HANAU’DA TARİHE KARANLIK BİR SAYFA YAZILDI ”

AABF  genişletilmiş yönetim kurulunun Hanau Cemevi ile birlikte yaptıkları anmada, AABF Genel Başkanı Hüseyin Mat kısa bir konuşma yaptı.  “Hanau’da tarihe karanlık bir sayfa yazıldı” diyerek sözlerine başlayan Mat, “Avrupa’da aşırı sağın yükselmesi göçmenleri rahatsız ediyor, kaygı içerisindeyiz” dedi. Başkan Mat, hükümetlerin atılması gereken adımları atmadığını da ekledi. Irkçılığı Koronavirüs’ten daha tehlikeli bulduğunu ifade eden Mat, “Bu virüsle Avrupa nasıl mücadele ediyorsa, ırkçılık mikrobuyla da aynı şiddetle mücadele etmesi gerekir” dedi.

Mat konuşmasını, “Irkçılığa ve yabancı düşmanlığına karşı nerede bir demokratik mücadele veriliyorsa, Avrupa’da örgütlü olan Aleviler orada hazır olacak” sözleriyle tamamladı.

Konuşmanın ardından heyet, ellerinde taşıdıkları çelengi katliamın yaşandığı noktaya bıraktı, ardından yaşamını yitirenler için 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı.  Anmanın  ardından toplantı için  Hanau Cemevine geçildi.

AABF Hanau'da katledilenleri unutmadı: Katliamın yaşandığı yere çelenk bırakıldı

AABF Hanau'da katledilenleri unutmadı: Katliamın yaşandığı yere çelenk bırakıldıAlmanya'nın Hanau kentinde geçtiğimiz haftalarda yaşanan ırkçı saldırıda 9 kişi yaşamını yitirmişti. Almanya Alevi Birlikler Federasyonu Yönetim Kurulu ve Hanau Cemevi yöneticileri katliamın yaşandığı yerde açıklama yaparak yaşamını yitirenlerin anısına çelenk bıraktı.Anma etkinliğinde AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat konuşma yaptı. "Hanau'da tarihe karanlık bir sayfa yazıldı" diyerek sözlerine başlayan Hüseyin Mat, "Avrupa'da aşırı sağın yükselmesi göçmenleri rahatsız ediyor, kaygı içerisindeyiz" dedi. Mat, hükümetlerin atılması gereken adımları atmadığını da ekledi. Irkçılığı Koronavirüs'ten daha tehlikeli bulduğunu ifade eden Mat, "Bu virüsle Avrupa nasıl mücadele ediyorsa, ırkçılık mikrobuyla da aynı şiddetle mücadele etmesi gerekir" dedi.Mat konuşmasını, "Irkçılığa ve yabancı düşmanlığına karşı nerede bir demokratik mücadele veriliyorsa, Avrupa'da örgütlü olan Aleviler orada hazır olacak" sözleriyle tamamladı.Konuşmanın ardından heyet, ellerinde taşıdıkları çelengi katliamın yaşandığı noktaya bıraktı, ardından yaşamını yitirenler için 1 dakikalık saygı duruşu ile anma sona erdi.

YOL Televizyonu paylaştı: 1 Mart 2020 Pazar

     

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir