Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Zeynal Odabaş davası 21 Mayıs’a ertelendi

AHA- İmara aykırı cemevi yaptırdığı gerekçesiyle yargılanan Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi Başkanı Zeynal Odabaş, “ Bugün burada basit bir davanın duruşması görülmüyor, burada ibadethanelerimize uzanan kirli ellere karşı verdiğimiz mücadelemiz yargılanıyor. Kerbela’dan bugüne zulüm devam ediyor. Sivas’da aydınlarımızı yakıp katledenler bugün vekil oldular bakan oldular ve AKP’yi kurdular. Zulüm o yüzden devam ediyor. Sesimizi duyuracağımız. Ne olursun olsun geri adım atmayacağız” dedi.

İmara aykırı cemevi yaptırdığı gerekçesiyle yargılanan Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi Başkanı Zeynal Odabaş ile ilgili açılan davanın 2012 yılından bu yana devam ediyor. Dava kapsamında Odabaş, 5 yıl hapis cezası ile yargılanıyor. Henüz bu dava sonuçlanmamışken geçtiğimiz yıl Odabaş hakkında ‘Çevre kirliliği yıkım kararı’ adı altında ikinci bir dava daha açılmıştı. Birleştirilen bu iki dava kapsamında cemevine toplamda 198 bin lira para cezası verildi.

Davanın 19. duruşması bugün saat 13:00’te Gaziosmanpaşa Adliyesi’nde görüldü. Bugün görülen duruşmadan bir karar çıkmadı. Dava 21 Mayıs 2020 tarihine ertelendi. Odabaşı’nın yargılandığı davanın 20. durşması, 21 Mayıs 2020 Perşembe günü, saat: 14:00’de Gaziosmanpaşa Adliyesi’nde görülecek.

Bugün görülen duruşmaya kalabalık bir Alevi kitlesi  katıldı AKD Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi Başkanı Zeynal Odabaş, yazılı bir açıklma yaparak bugün görülen duruşmaya katılarak kendisine ve cemevine destek olanlara teşekkür etti.

Odabaşı’nın duruşmasına Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül, Alevi Kültür Dernekleri Genel Merkez Yöneticisi Marmara Sorumlusu Hüseyin Çam , AKD Beylikdüzü Şube Başkanı Coşkun Aksoy , Alevi Bektaşi Federasyonu İnanç Kurulu‘ndan Pir Mehmet Karabulut, Alevi Kültür Dernekleri eski Genel Başkanı Doğan Demir , Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Celal Fırat, Avusturya Alevi Birlikler Federasyonu temsilcisi  Abbas Özkan, PSAKD  Genel Merkez Yönetici Ersin Erdemir, PSAKD Beyoğlu Şube Başkanı Ali Baba, PSAKD Güzeltepe Cemevi Başkanı Abuzer Çetinkaya, PSAKD Sultangazi Şubesi Gazi Şehitleri Cemevi Başkanı Göksal Fidan , Gazi Cemevi Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Hıdır Karadaş , PSAKD Göp Karayolları Cemevi Başkanı Hıdır Çam, Erenler Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Yavuz Selçuk, Sarıyer Erenler Cemevi Başkanı Ali Çiftçi, Demokratik Alevi Dernekleri İmam Balsever, Ardahan Damal Dernekler Federasyonu Başkanı Güner Kökat, CHP Meclis Üyesi Nevzat Altun , HDP Milletvekili Zeynel Özen, HDP Sultangazi İlçe Eş Başkanı Ali Yurt ve  Gazi Mahallesi Muhtarı Ümit Doğan katıldı.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir