Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Avrupa Alevi Gençler Birliği 6. Olağan Genel Kurulunu başarıyla gerçekleştirdi

AAGB 6. Seçimli Genel Kurulu’nu Avustrya’nın başkenti Viyana’da başarıyla gerçekleştirerek  yeni yönetim kurulunu seçti.  Genel kurula ilişkin AAGB imzasıyla yayınlanan açıklamada şunlar ifade edildi:

‘‘29 Şubat 2020 Viyana’da gerçekleştirilen Avrupa Alevi Gençler Birliği 6. olağan Genel kurulu başarıyla sonuçlandı. Genel kurulu Divan’ında Fransa Alevi Birlikleri Federasyon eşit Başkanı Rozbi Demir, önceki Avusturya Alevi Gençlik topluluğu yönetim kurulu üyesi Çilem Han ve önceki AAGB Genel Başkanı Ümit Sarı yer aldı.

Alevilerin taleplerini dile getirdiği için, siyasal sebeplerden dolayı yargılanmaya çalışılan AABK onursal başkanı Turgut Öker Video bağlantısı ile Genel kurulunu onurlandırdı ve gençliğin Avrupa Alevi Hareketin dönüm noktasında merkezi rol aldığını vurguladı. Turgut başkanın konuşması ardından “Aleviler yargılanamaz” adı altında Avrupa’nın dört bir yanında çeşitli dayanışma etkinlikleri düzenleme kararı aldı AAGB.

Genel kurula katılan Viyana Cemevi Başkanı Muhittin Efe ve Baki dede, Avusturya Alevi Birlikleri Federasyon Genel başkanı Özgür Turak, Avusturya ABF Yönetim Kurulu üyesi Kasım Akar, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu adına Mehmet Ali Çankaya ve yazılı iletilen onlarca selamlama ve destek mesajları Genel kurula can katmıştır.

2018-2020 arası Avrupa Alevi Gençliğine hizmet eden Yönetim Kurulu, çalışmalarını sundu, delegeler ile tartışmalar yürütüldü ve daha önce 1. AAGB Çalıştayında hazırlanan sekiz karar önergelerinin dörd’ü olumlu oylandı ve diğerleri birdahaki Genel kurul’a zaman darlığından dolayı, ertelendi.

Özellikle Kızılbaş Yayınevin akademisyenler Melek Yıldız ve Hüseyin Ağuiçenoğlun desteği ile çıkaracağı Alevlik ders kitapları heycan verdi.
Akşam geç saatlere kadar süren Genel kurul, Alevi gençliğin her ne kadar farklı ülkelerde doğup büyüdüyse, ana sorun ve çözümlerin ortak olduğunu ve bu anlamda güçümüzün birlikteliğimizden geldiğinin altını çizdik.

Geçmiş dönemde hizmet veren canlar Denetleme tarafından aklandı ve yeni Yönetim ve Denetleme kurulu secildi ve görev dağılımı yaptı. AAGB tüzüğün önümüzdeki dönem günçelleştiği an, eşit başkanlığa geçme kararını delegeler olumlu yorumladı.

Yönetim Kurulu

Süeda Esen – Genel Başkan – Belçika
Ali Eren Kaya – Genel Başkan yardımcısı – Britanya
Damla Okur – Genel Sekreter – Almanya
Özgür Keleş – Genel Sayman – Avusturya
Hamit Bezginsoy – Diplomasi ve Kultür Sanat – İsviçre
Can Özdemir – Organizasyon sorumlusu – Belçika
Nadir Bal – Ekonomi ve Kızılbaş Yayınevi – İsviçre
Ozan Akar – Yönetim Kurulu üyesi – Avusturya

Denetim Kurulu
Şilan Akkoyun – Başkan – Almanya
Melissa Kececi – Sekreter – Avusturya
Mert Gürgür – Üye – Britanya
Can Şenol – yedek üye – Fransa
Incilay Güler – yedek üye – Britanya

2020-2022 döneminde bizlere desteklerini esirgemeyecek olan canlara şimdiden aşk olsun. ‘‘

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir