Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Ey özgürlük!

Ey özgürlük!
Türkiye’nin her yerinden Avrupa’ya gitmek isteyen göçmenler, Edirne’ye akın etmeye devam ediyor. Soğuk ve yağmurlu havaya karşın geceyi sınırda geçiren göçmenler, tarlalarda yaktıkları ateşin önünde sabahladı. Sabah sınır kapısını tel örgüyle kapatan Yunan askerleri, sınırı geçmek için harekete geçen göçmenleri gaz bombaları atarak durdurmaya çalıştı. Sınır kapısındaki gerginlik sürerken bazı göçmenler de Meriç Nehri’nden botlarla karşı tarafa geçmeye çalışıyor.

Başta İstanbul olmak üzere Anadolu’nun pek çok kentinden Edirne’ye gelen göçmenler, Pazarkule Sınır Kapısı önünde toplandı. Yunan askerleri sınırı geçerek tampon bölgeye giren mültecileri durdurmak için Kastanies Sınır Kapısı’nı otobüs çekerek kapattı. Akşam saatlerine kadar bekleyişini sürdüren göçmenler, karanlığın çökmesi ve havanın soğumasıyla zor anlar yaşadı. Tarlarlarda buldukları kuru odun ve çalıları toplayan göçmenler ateş yakarak ısındı.

Afganistan uyruklu bir göçmen, “Buralarda uzun süre dayanamayız, soğuktan donarız, ölürüz. Geçemezsek yüzerek geçmeyi deneyeceğiz. Çocuklara da ip bağlayıp bir şekilde karşıya geçireceğiz. Geri dönmeyi düşünmüyoruz” dedi.
TRT’DEN GÖÇ YOLU HARİTASI

Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu göçmenler, havanın aydınlanmasıyla sınır kapısına doğru yeniden yola çıkarken, Yunan askerleri ise otobüslerle çekerek kapattıkları alana sabah tel örgüler çekti. Tel örgüleri keserek karşı tarafa geçmeye çalışan göçmenler zaman zaman Yunan askerleriyle karşı karşıya geldi.

TRT’nin Arapça yayım yapan kanalı TRT Arabic, Avrupa’ya geçmeye çalışan göçmenler için “En iyi göç yolları” haritası yayımladı.
Cumhuriyet Gazatesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir