Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Alman istihbaratı koruyor Türk istihbaratı kullanıyor

Sivas Katliamı üzerinden 27 yıl geçti. Katliamın firari sanıklarından 8’i Almanya’da yaşıyor, hatta içlerinden vatandaşlık hakkı alanlar dahi var. Ne Türk yargısı ne de Almanya bu kişilerin yargılanması için hiçbir şey yapmıyor.

Bu kişiler haklarında Kırmızı Bültenle arama olduğu halde neden yargılanmadılar? Avukat Mahmut Erdem, adeta bir dedektif titizliğiyle çalışarak Sivas Katliamı faillerinin izini sürdü. Erdem, ‘’Bu insanlar Alman istihbaratı tarafından korunuyorlar ve Türk istihbaratı tarafından kulanılıyorlar’’ dedi.

 Erdem, ‘’Murat Songur adresini tespit ettiğimizde hemen başka bir yere taşındı, 5 kez tespit ettik. Bir insanın buradan kalkıp bir günde Frankfurt’ta ev tutması zordur. Türk istihbaratı bunlar için devreye giriyor ve  her türlü lojistik desteği sağlıyor. Almanya’da bu durumdan rahatsız değil’’ diye konuştu.

M. ZAHİT EKİNCİ / HAMBURG

Sivas Katliamı üzerinden 27 yıl geçti. Katliamın firari sanıklarından 8’i Almanya’da yaşıyor, hatta içlerinden vatandaşlık hakkı alanlar dahi var. Ne Türk yargısı ne de Almanya insanlık suçu işleyen bu kişilerin yargılanması için rolünü oynamıyor. Bu kişiler nerede yaşıyor, aradan geçen bunca zamana rağmen haklarında Kırmızı Bültenle arama olduğu halde neden Türkiye’ye iade edilmediler ya da Almanya’da yargılanmadılar? Korunuyorlar mı? Tüm bu soruların ve daha fazlasının peşine düşen Avukat Mahmut Erdem, adeta bir dedektif titizliğiyle çalışarak Sivas Katliamı faillerinin izini sürdü.

Mahkemenin iade talebi yok

Sivas Katliamı ana davasından dosyaları ayrılan, yıllardır  Almanya’da yaşayan firari sanıklar Murat Songur, Eren Ceylan ve Murat Karataş’ın Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki son duruşması 26 Aralık 2019’da görüldü. Mahkeme heyeti, sanıkların yakalama emirlerinin devamına, Songur hakkındaki iade talebinin beklenmesine karar verdi. Peki gerçekten Türkiye, Songur ve diğer failleri Almanya’dan istedi mi? Avukat Mahmut Erdem bu soruyu Songur’un yaşadığı Almanya’nın Bavyera eyaletindeki Coburg şehrinin savcılığına sordu. Yanıt şöyle: ”Songur ile ilgili 07.01.2020 tarihine kadar herhangi bir iade talebi yok.”

Songur 5 adres değiştirdi!

Ankara’da 18 Mart’ta görülmeye devam edecek duruşma öncesinde Almanya’daki faillerden Murat Songur’un adım adım izini süren, bundan ötürü sık sık yer değiştiren firari sanığın adresini tespit eden, yargılanması için hukuki yolları zorlayan Av. Mahmut Erdem gazetemize konuştu.

Katliamdan sonra çeşitli tarihlerde Almanya’ya gelen firari sanıklar yerlerinin belli olmaması için sık sık adres değiştirmiş. Sanıklardan Murat Songur’un şimdiye kadar 5 adres değiştirdiğini belirten Avukat Erdem bu kişilerin lüks arabalarla gezdiğini belirterek büyük bir ihtimalle Türk MiT’inin korumasında olduklarını belirtiyor. Sözü, Avukat Erdem’e bırakıyoruz.

Sık sık adres değiştiriyorlar

”Almanya’da Madımak faillerinden 8 kişi yaşıyor. Bunların hepsi iltica etmişler, ikisi evlenerek burada kalmış. Davaları şu anda Türkiye’de devam eden 3 kişi var. Bunlar Murat Songur, Murat Karataş ve Eren Ceylan’dır. Bunların haricinde 5 kişi daha var ama bunlarla ilgili dava yok Türkiye’de. Bunların hepsi Madımak olaylarına karışmış katiler. Şu anda Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 3 kişinin davası yürüyor. Ve bu üç kişide sözde Türkiye’de Kırmızı Bülten ile aranıyor. Ve bu olay bir günlük olay değil; 26 senedir süren bir olay. İsmini söylediğim bu üç kişi, son 10 senedir İnterpol ile Kırmızı Bültenle aranan kişiler. Enteresan olan Türkiye, Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi ‘Bu kişilerin adresini, nerede yaşadığını biz bilmiyoruz. Onun için bizim devlet görevlilerimiz bu insanların iadesini isteyemiyor’ diyor. Ağır Ceza Mahkemesi bu zamana kadar mahkemeyi oyalıyor.

Songur’u adım adım izledi

2016’da bana Murat Songur’un, Hamburg’un Harburg ilçesinde yaşadığı yönünde bir bilgi geldi. Madımak Katliamı mağduru ailelerin avukatlarıyla görüşerek bu konu hakında herhangi bir bilgiye sahip olup olmadıklarını sordum. Bu yönlü bir bilgiye sahip olmadıklarını söylediler. Tam tersine mahkemenin kendilerine ‘bu kişilerin kimlikleri ve adresleri belli değil ve Kırmızı Bülten’le arandıkları belirtiliyor’ dediler.

Böyle olunca ben Songur’un peşine düşmeye karar verdim. Ankara Ağır Ceza Mahkemesi Murat Songur’un katliamın baş sanıklarından birisi olduğunu biliyor. Araştırınca Murat Songur’un, Harburg ilçesindeki ikamet ettiği yeri öğrendik. Adresini öğrendikten bir hafta sonra Murat Songur ortadan kayboldu.

Üç yılda 5 adres değiştirdi!

Araştırmalarımı devam ettirince bu kişinin Hessen eyaletinde bulunan bir kasabaya taşındığını ögrendim. Oradaki ikametini tespit ettikten sonra bir daha kaçtı. 2016-2019 yıları arasında 5 kez adres değiştirdi. Ben adresi tespit ettiriyorum, işleme koyuyorum, Songur kayboluyor. Ama ne pahasına olursa olsun onu tuttuklatmaya kararlıydım.

Adresini de mahkemeye verdi

2017’de sanık hakında suç duyurusunda bulundum. Bayern eyaleti sınırları içerisinde bulunan Coburg savcılığı Songur’a ‘onların izni olmadan adres değiştirmeme ve adresinde kalma zorunluluğu’ getirdi. Ben bu durumu avukatlar üzerinden Ankara Ağır Ceza Mahkemesi’ne beyan ettim. Murat Songur’un adresini mahkemeye bildirerek, ‘Koburg Neu-Stadt denilen bir kasabada yaşıyor’ dedik.

İade talebi 3 yıldır gelemedi

Bunun özerine Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi, ‘Songur’un iadesini talep ediyoruz’ dedi. 2017 tarihli karar elimizde. Mahkemenin bu açıklaması üzerine Almanya’da iade talebinde bulunulması gerekiyor. Şimdi 2020’deyiz ve aradan geçen 3 sene içerisinde Coburg Savcılığı’na Türkiye’nin iade talebi gelmedi. Yaptığım başvuru üzerine Coburg Savcılığı 7 Ocak 2020 tarihli cevabında Songur’a ilişkin herhangi bir iade talebinin ellerine ulaşmadığını aktardı. Kısacası bu kişi hakkında 2-3 senedir bir iade talebine ilişkin herhangi bir yazı gönderilmemiş.

Gerek Kürt siyasetçiler gerekse Türkiye sosyalist hareketine mensup kişiler olsun iade talepleri en geç 6 ay içerisinde sonlandırıyorlar ama söz konusu bu kişiler olunca adresleri tespitli olmasına rağmen 3 yıldır bir gelişme yok!

Sürekli adres değiştiriyorlar

Enteresan bir durum daha var, Alman gazetecileri de bu duruma dikkat çekiyor. Bu kişiler sadece Murat Songur değil diğer Madımak sanıkları da sürekli bir şekilde adres değiştiriyorlar. Özellikle de Murat Karataş ve Eren Ceylan. Sürekli adres değiştiriyor, kimliklerini saklıyorlar, lüks araçlar kulanıyorlar, yaşam standartları oldukça yüksek. Kısa bir dönemde iş yeri açabiliyorlar.

Değirmenin suyu nereden?

Bu insanlar Alman istihbaratı tarafından korunuyorlar ve Türk istihbaratı tarafından kulanılıyorlar. Bundan eminim. Mesela Murat Songur adresini tespit ettiğimizde hemen başka bir yere taşındı, orada tespit ettik hemen tekrar kaçıp başka yerde ev tutabildi. Berlin’de yaşayan Madımak failleri Murat Karataş ve Vahit Kurnaz çok lüks bir yaşam sürdürüyor. (Alman gazetecilerin de edindiği bilgiler bu yönde) Berlin ve Brandenburg çevresinde de sürekli adresini değiştiriyor.

MİT kullanıyor Almanya göz yumuyor

Bu kişilerin geçimleri birileri tarafından saglanıyor. Almanya’da yaşamlarını sürdürmelerini birileri sağlıyor. Bu insanların kendi emekleriyle geçindiklerini sanmıyorum. Bir insanın buradan kalkıp bir günde Frankfurt’ta ev tutması zordur. Türk istihbaratı bunlar için devreye giriyor ve  her türlü lojistik desteği sağlıyor. Almanya’da bu durumdan rahatsız değil.

Almanya istihbaratı bunları direkt kullanmasada Türk istihbaratının bunları kulanmasına göz yumuyor. Bunlar kaldıkları çevrede Türk istihbaratı için bilgi topluyorlar. Alman istihbaratının tüm bu olup bitenlerden haberi var. Bilinçli olarak bu insanların üstlerine gidilmiyor.

Türkiye’nin yargılamayacağı aşikar

2010’dan beri bu davaları takip ediyorum. Hiçbir zaman bu kadar gizlendiğini, saklandığını görmedim. 2016’dan beri Murat Songur’un peşindeyim, yargılanması için uğraşıyorum. Kişi olarak şundan eminim; bu kişiler Türkiye’de yargılanmaz. Yargılamak isteselerdi kimlikleri ve adresleri bellidir. İstenilirse yargılanabilir ama istenmiyorlar.

Almanya’da yargılanabilirler

Ancak bu insanlar Almanya’da yargılanabilirler. Alman Ceza Kanunu’na göre bu kişiler burada yargılanabilinir. Sol Parti bu konuda federal hükümete bir önerge verdi. Önergenin cevaplandırılmasında bu kişilerin Almanya’da yargılanmasının mümkün olabileceği belirtildi. Mahkemenin olması içinde Türk mahkemelerinin bu sanıklar hakındaki tüm bilgileri Alman mahkemeleri ile paylaşması gerekiyor.

Türkiye elindeki bilgileri paylaşacak mı?

Bu kişilerin insanlık suçu ile yargılanmaları gerekiyor. Almanya’da insanlık suçu işlemiş kişilerin yargılanabilmesinin imkanı var. Sorun şu, Türk mahkemeleri ellerindeki bilgileri Alman meslektaşları ile paylaşacak mı? Bir hukukçu olarak benim bundan şüphem var. Bizim düşüncemiz şöyle; katliamda yakınlarını yitirmiş insanlar ve birebir bu katliamın tanıkları var. Bu insanların dinlenmesi gerekiyor.  Olayı birebir yaşayan, ailesini kaybeden insanlar var. Bu kişilere gidilmesi gerekiyor. Bu kişiler direkt belki Murat Songur’u tanımayabilir ama katliamda gördüklerini yaşadıklarını mahkemede söyleyebilir.

Murat Songur konusunda hiç şüphem yok, katliamın baş sanıklarından birisi. Türkiye’deki yargıdaki bilgiler buraya aktarılsa ve şahitlerde dinleninse kesin buradada yargılanabilir. Benim hukukçu olarak isteğim burada yargılanması. Sırf iadesi değil burada da yargılanmasını istiyoruz. Bizim isteğimiz budur. Çünkü Türkiye’deki adalete güvenilmez. Gerçekten adalet olsaydı, şu 3 yıl içerisinde talep eder ve Türkiye’ye götürürdüler. Talebimiz budur. Alevi toplumu olarak da bunu istiyoruz.

Yeni Özgür Politika


Dosyaları ayrıldı

Sivas Katliamı’na ilişkin ana davada Ankara 1 Nolu DGM’de tutuklu yargılanan sanıklardan Songur, ”Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasasına muhalefet” suçundan 3 yıl, Karataş ve Ceylan ise ”Madımak Oteli’ni yakarak 35 kişinin ölümüne neden olmak” ve ”45 kişiyi yangın çıkartmak suretiyle öldürmeye kalkışmak” suçundan 15’er yıl hapse mahkum edilmişti.

Sanıkların tahliyelerine karar veren mahkeme, haklarındaki hükmün Yargıtayda bozulmasının ardından tekrar görülen davada, bulunamadıkları gerekçesiyle bu sanıklar hakkındaki dosyayı ana dava dosyasından ayırmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir