Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Can yoldaşım Kamber Erkoçak yaşamını yitirdi

-Ufuk Bektaş Karakaya-

Üzüntümüzü anlatacak kelimeler yetersiz kalınca; ne söylenir ne yazılır? Geride bıraktığı tebessümlü anıları, hüzünlü, çocuksu ve coşkulu bir gülüşü bir direnişi… Bazen düşmana değil, kendi bedeninin ihanetine direnirsin. Dudağının kenarında yanaklarında taşıdığın bir gülüştü direnişin.
24 Kasımda Berlin’de Mehmet’i Fatih’in “Hoşçakalın Arkadaşlar “ belgeselinin açılış konuşmasını yapacaktı. Yorgun ve bitkin olduğunu söyledi, duygulandık konuşamadık, sessizliğe suskunluğa gömüldük, gözyaşlarına boğuldum; oysa ne çok istiyordu bu konuşmayı yapmayı. Bu konuşma belgesel kadar tarihi öneme sahip olacaktı…
Kamber, dostluğu, yoldaşlığı gözünde değil gönlünde büyütürdü. Berlin’de ne çok büyütmüştü sevgiyi, dostluğu yoldaşlığı. Yoldaşım, ruhundaki , bedenindeki yaraları severek aşacaksın, bu badireyi de direnerek atlatacaksın  dediğimde: ”Bu kez zor görünüyor” dedi… Şarkılara , türkülere, şiirlere , filimlere inat başaracaksın ! Berlinde ki sevgi yumağı bütün yaralarını sardı ama kanser belasını yenmeye yetmedi. Koca cüssesiyle, dik duruşuyla , sevinç ve coşku , direniş ne çok yakışıyordu sana. Güle güle yoldaş, geride bıraktığın o güler yüzlü mücadeleci iz bırakan anılarınla hep aramızda olacaksın. Unutmayacağız, unutulmayacaksın…Ölüm adın kalleş olsun !

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.