Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Alevilerden Avrupa Parlamentosu Ziyareti

FUAF Diplomasi Komisyonu’nun organize ettiği Avrupa Parlamentosu ziyareti 28 Şubat 2020 tarihinde, FUAF Eşit Başkanları Rozbi Demir ve Hakan Alca ile çok sayıda kadın ve gencin katılımıyla gerçekleşti.

Avrupa Parlamento (AP) ziyareti öncesi Parlamentonun farklı bölümleri rehber eşliğinde gezilerek, Parlamento’nun amaç ve işlevi konusunda bilgi alındı. Avrupa Birliği (AB) üyesi 28 ülkenin ortak idari merkezine dönüştürülen Strasburg şehri, Avrupalı Alevilerin de başkenti olmaya aday bir konumda. FUAF olarak örgütsel yapılanmamızda önemli bir şehir olan Strasburg çok sayıda Alevinin yaşadığı bir merkez olma özelliği taşıyor.

450 milyon nüfusla ve 736 parlamenterle temsil edilen Avrupa Birliği Parlamento’su bir siyasi güç olarak topluluk politikalarının hazırlanması için gereken kararları üretildiği ve yeniden yapılandırıldığı bir süreci yaşıyor.

FUAF Diplomasi Komisyonu’nun çalışmaları doğrultusunda, Eşit Başkan Rozbi Demir, “Fransa, Alevi hareketini güçlü kılmanın yolu Alevi toplumun asimilasyona uğramadan entegre olmasıdır. Bu amaçla AB ve AP’sunun sosyal, ekonomik ve siyasi sisteminin yakından tanıması ve Parlamenterlerin bizi yakından tanıması önem arzediyor. Vatandaşlık haklarımız yanında Avrupa’ya yayılmış olan Aleviler olarak bir bütün yapılanmamızın önünü açacak olanaklar bu parlamenter sistemin yaratıcılığıyla daha da genişleyecektir. Toplumsal beklentilerimiz artık bir bütün olarak Çatı örgütümüz üzerinden evrensel haklara dönecektir. Avrupa Birliği yapılanması Aleviler açısından Türkiye’deki Alevilerin geleceğini belirlemede ve sistemin Alevilere dayattığı baskı ve asimilasyonun da önüne geçme de kapı aralayacaktır” dedi.

FUAF Diploması Komitesi adına,
Selma Orundaş

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir