Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

PSAKD: AKP DERHAL SURİYE’DEN ÇEKİLMELİDİR

 

  AHA –  Suriye’nin İdlip kentinde yaşanan gelişmelere ilişkin yazılı açıklama yayımlayan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, AKP iktidarına  savaş politikasından derhal vazgeçmesi için çağrıda bulundu.

‘‘ GENCECİK İNSANLARIMIZIN HAYATLARINI KAYBETMELERİ YÜREĞİMİZİ KANATMIŞTIR ‘‘

‘‘AKP hükümetinin akıldışı, öngörüsüz, siyasal İslamcı hayallerle gözü kararmış gerçeklikten kopuk Suriye politikasındaki ısrarı nedeniyle insanlarımız ölmeye devam ediyor. Gencecik insanlarımızın hayatlarını kaybetmeleri yüreğimizi kanatmıştır. Bu yanlış politika nedeniyle Suriye halkları da büyük acılar çekmektedir ‘‘ ifadelerinin yer aldığı açıklamanın davamında, Suriye’nin İdlip kentinde yaşanan çatışmlara ilişkin şunlar kaydedildi:

“MÜLTECİLERİN PAZARLIK KOZU OLMASI AHLAKİ DEĞİLDİR”

Suriye’de çeşitli bölgesel ve emperyalist güç odaklarının yönlendirmesiyle hareket eden ve dünyanın her yerinden getirilen cihatçı katillerin Suriye’yi yıllardır teröre boğması nedeniyle Suriye’de milyonlarca insan yerinden yurdundan olmuş, canlarını kurtarmak için başka ülkelere sığınmak zorunda kalmışlardır.

Suriyelilerin bu şekilde sığındıkları ülkelerin başında da Türkiye gelmektedir. Türkiye’de yaklaşık 4-5 milyon arası Suriyeli sığınmacının olduğu bilinmektedir.Kendi yanlış politikalarının yol açtığı ölümler ve acılar yetmezmiş gibi bir de sığınmacılar ve mülteciler Batı ülkeleriyle pazarlık konusu yapılmaktadır. Bir hukuk devletine yakışmayacak şekilde sığınmacıların ve mültecilerin sınırlara doğru gitmeleri teşvik edilmektedir.

Sınırlara yığılan bu sığınmacıların ve mültecilerin görüntüleri insanlığa sığmamaktadır. Hem bir ülkeyi yıkıma uğratacak politikalar güdüp hem de bu politikaların yol açtığı savaşlardan dolayı ülkenize sığınan mültecileri pazarlık kozu olarak kullanmak vicdani ve ahlaki bir yaklaşım değildir. Bu yaklaşımdan derhal vazgeçilmelidir.

“SURİYE’NİN GELECEĞİNE SURİYELİLER KARAR VERMELİDİR ‘‘

Gencecik insanlarımızın gerçeklikte hiçbir karşılığı olmayan siyasal İslamcı hayaller uğruna yok yere ölüme gönderilmelerini kabul etmiyoruz. Suriye dışındaki  birtakım emperyalist ve bölgesel güç odaklarının yıllardır kendi çıkarları doğrultusunda Suriye halklarını acıya ve ölüme boğmalarını kabul etmiyoruz. Suriye’nin geleceğine Suriyeliler karar vermelidir. Suriye dışındaki bütün ülkeler Suriye’den ellerini çekmelidirler. Bu anlamda da AKP derhal savaş politikalarından vazgeçmeli ve Suriye’den çekilmelidir. Türkiye, Suriye ve bütün bölge ülkeleri ve halkları için en doğrusu budur.‘‘

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir