Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

ABF: AYRIMI SÖYLEMEK DEĞİL, AYRIM YAPMAK SUÇTUR

 

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül, Elazığ depremi sonrası ABF bileşenlerinden oluşan bir heyetle birlikte bölgeye gitimişti. Heyet bölgede gerçekleştirdiği ziyaret ve görüşmlerde, “Alevi köylerine yardım gitmediği” iddiasıyla karşılaştı. ABF Başkanı Güzelgül,  köylüler tarafından ileri sürelen bu iddiaya ilişkin kamuoyunun  yazılı bir açıklama yaptı.  Güzelgül, bu açıklamadan dolayı, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” gerekçesi ileri sürülerek bugün ifadeye çağrıldı.

‘HALKIN YAŞADIĞI GERÇEKLERİ DİLE GETİRMEK SUÇ DEĞİLDİR…‘‘

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Merekezi,  yazılı bir açıklama yaparak Hüseyin Güzelgül’e yönetlilen suçlamlara tepki gösterdi: ‘‘Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Sayın Hüseyin Güzelgül, Elazığ depremi sonrası, bölgede gerçekleştirdikleri ziyaretler sonrasında yaptıkları “Alevi köylerine yardım gitmediği” açıklamaları sebebiyle bugün “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” gerekçesiyle ifadeye çağrılmıştır‘‘ ifadelerinin yer aldığı ABF açıklamasın davamında, şunlar kaydedildi:

Halkın yaşadığı gerçekleri dile getirmek, ifade etmek hiç bir zaman suç değil, tam tersi yolumuzun ve insanlığın gerekliliğidir. Yaşamın bu kadar değersizleştiği, ayrımın, insan aşağılamanın ve toplumu bölmenin bu kadar ayyuka çıktığı günümüzde, insanların sıkıntılarını, yaşadıkları zorlukları ve adaletsizliği dile getirmek suç değildir. Adaletsizliğin olduğu her yerde, her zaman ezilenden yana olacağımız vazgeçilmez şiarımızdır. Mücadelemiz; ekmek, herkesin ekmeği olsun diyedir. Hiç bir baskı ve gözdağı bizi doğru bildiğimizden geri döndüremeyecektir.
Kadılar müftüler fetva yazarsa
İşte kement işte boynum asarsa
İşte hançer işte kellem keserse
Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan‘‘

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir