Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

PSAKD: HÜSEYİN GÜZELGÜL’ÜN YANINDAYIZ

 

Elazığ Sivrice merkezli 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından Elazığ’a ve Malatya’ya giden Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan, Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Genel Başkanı İsmet Kurt ve beraberindeki Alevi temsilciler, deprem bölgesinde incelemelerde bulundular. Heyet  bölgede gerçekleştirdiği ziyaret ve görüşmlerde, “Alevi köylerine yardım gitmediğin gözlemledi.

‘‘DEPREMİN DİNİ, IRKI OLMAZ ‘‘

ABF Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül, kamuoyuna  yönelik  yaptığı açıklmalarda karşılaştıkları bu ayrımcılğa ilişkin şunları ifade etmişti: “Nerede bir ölü vardır yüreğimiz oradadır. Biz de canlarla can olmak için geldik. Depremin dini, ırkı olmaz. Nerede bir afet varsa Alevi toplumu oradadır. Ayrıma tabi tutulduğumuzu gözlemledik. Canlarımıza yeterinde çadır ulaşılmamış, dertleri dinlenilmemiş. Hüsükuşağı köyünde iki yaşlı insanı dinledik yüreğimiz sızladı. Bir daha umarım yaşanmaz  bu tür durumlar” ifadelerini kullanmıştı.   Güzelgül, bu açıklamadan dolayı, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” gerekçesi ileri sürülerek dün ifadeye çağrıldı.

PSAKD: ‘‘ GERÇEKLERİ SÖYLEMEK SUÇ DEĞİLDİR ‘‘

PSAKD Genel Merkezi, yazılı bir açıklama yaparak ABF Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül’ün Elazığ ve Malatya depremleri sonrası, bölgede gerçekleştirdikleri ziyaretlere ilişkin yaptığı açıklamada, “Alevi köylerine yardım gitmediği” söylediği için ifade vermeye çağırılmasına tepki gösterdi.

‘‘Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül  Elazığ ve Malatya depremleri sonrası bölgede gerçekleştirdikleri ziyaretler sonrasında yaptıkları “Alevi köylerine yardım gitmediği” açıklamaları sebebiyle “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” gerekçesiyle ifadeye çağrılmıştır. Siyasal iktidar hem suçlu hem güçlü misali hem ayrımcılık yapıyor hem de bunu dile getiren kurum başkanlarını hedef alıyor‘‘ ifadelerine yer aldığı açıklamanın davamında, şunlar kaydedildi:

‘‘Zaten artık en ufak bir bağımsızlığı olmayan ve kendilerinin verdiği talimatlarla hareket eden yargıyı da kullanarak baskı ve tehdit ile gerçekleri söyleyenleri susturmaya çalışmaktadırlar. Alevi kurum başkanlarımız bölgede gördükleri ne ise onu kamuoyu ile paylaşmışlardır. Gerçekleri söylemek suç değildir. Asıl suçu ayrımcılık yapanlar işlemiştir. Baskı ve tehdit politikalarıyla bizleri sindiremezsiniz. PSAKD olarak sonuna kadar Hüseyin Güzelgül’ün yanında olduğumuzu herkesin bilmesini istiyoruz.‘‘

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.